Juraj Karpiš: Taliansko má silu na to, aby vydieralo zvyšok eurozóny

Analytik Juraj Karpiš sa pre HNtelevíziu vyjadril k súčasnému politickému dianiu v Taliansku, ktoré má dosah aj na ostatné členské štáty. 30.5.2018.

Juraj Karpiš: Taliansko má silu na to, aby vydieralo zvyšok eurozóny

„Taliani sú schopní zo svojich daní pokryť verejné výdavky. Do deficitu ich dostáva úrok na vysokom dlhu,“ vysvetľuje analytik inštitútu INESS Juraj Karpiš. To motivuje Rím snažiť sa vyrokovať lepšie podmienky od ECB.

Väčšina Talianov však stále uprednostňuje euro, preto je podľa Karpiša nepravdepodobné, že by v blízkej budúcnosti tretia najväčšia ekonomika eurozóny opustila spoločnú menu. Nevymenovanie euroskeptického ministra financií Paola Savona prezidentom Sergiom Mattarellom však môže podporiť protisystémové strany.

O príčinách a dôsledkoch talianskej ekonomickej stagnácie, ako aj o ďalšom vývoji v krajine, hovoril Karpiš v rozhovore pre HNtelevíziu. Záznam si môžete pozrieť tu.

Vladimír Amrich, finweb.hnonline.sk, 30.5.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards