INT 4/2019 - Trojitý zásah minimálnej mzdy

Publikácia Trojitý zásah minimálnej mzdy analyzuje jej vplyv v rámci Slovenskej ekonomiky.

INT 4/2019 - Trojitý zásah minimálnej mzdy

Publikácia Trojitý zásah minimálnej mzdy analyzuje jej celospoločenský vplyv.

  • Regionálne rozdiely a nízko kvalifikovaní ľudia

Aj keď sa ekonomike ako celku darí, neznamená to, že sa darí všetkým regiónom. Stále máme okresy s 15 % mierou nezamestnanosti, kde desiatky nezamestnaných čakajú na voľné pracovné miesto. Slovensko má dlhodobo problém s dlhodobo nezamestnanými. V Prešovskom a Košickom kraji patrí až 9 z 10 nezamestnaných medzi znevýhodnené skupiny.

  • Minimálna mzda nie je iba o minimálnej mzde

Navyše minimálna mzda je naviazaná na 42 zákonov, ktoré ďalej prelievajú jej vplyv na celú ekonomiku. Napríklad cez zvýšené príplatky za prácu v noci a cez víkend. Takýmto spôsobom politicky motivované zvyšovanie minimálnej mzdy skokovito a nepredvídateľne zvyšuje mzdové náklady podnikateľov.

  • Minimálna mzda vo verejnom sektore

V neposlednom rade vplýva zvyšovanie minimálnej mzdy aj na výdavky verejného sektora, kde ju poberá skoro 30-tisíc zamestnancov. Zvyšovanie minimálnej mzdy tak zvyšuje verejné výdavky a s nimi aj daňové zaťaženie. Odhaduje sa, že v budúcom roku pôjde o dodatočné výdavky vo výške okolo 32 mil. eur.

Z týchto troch dôvodov navrhujeme skrotiť politické pretekanie sa v zvyšovaní minimálnej mzdy naviazaním jej rastu na rast produktivity práce. Plus treba riešiť aj problém už dnes vysokej minimálnej mzdy, čo navrhujeme realizovať prostredníctvom odpočitateľnej položky zo sociálnych odvodov.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards