INESS na Misesovej akadémii

V dňoch 1.9 až 3.9. Prebehli paralelne v hoteli s najkrajším výhľadom na svete, Misesov seminár Liberálního institut aj Misesova akademie Liberálního institutu. Ten prvý, určený pre tých, ktorí sa už s rakúskou teóriou stretli, ten druhý pre začiatočníkov.

INESS na Misesovej akadémii

Seminaristom prednášal Radovan Ďurana o základnom príjme,  a o tom, prečo je to fascinujúca téma pre amerických libertariánov. Spoločne potom hľadali odpoveď na otázku, prečo ignorujú fiškálnu nerealizovateľnosť "nepodmieneného" konceptu. Prezentáciu nájdete tu.

S akademikmi diskutoval o fiškálnej negramotnosti.  Ukázalo sa, že predstavujú nadštandardnú vzorku populácie. Na rozdiel od poľského prieskumu sa až 56% z nich trafilo do rozpätia +/-50%, keď mali odhadnúť výdavky štátu na občana. Prednáška bola zameraná hlavne na fakt, že spoločným znakom európskeho sociálneho štátu je snaha zakryť skutočnú mieru zdanenia pred očami daňových poplatníkov. Fiškálna negramotnosť je potom definovaná ako stav, keď fiškálna netransparentnosť (skryté zdanenie) generujú fiškálne ilúzie s nežiaducimi dopadmi na celú spoločnosť. Prezentácia na túto tému je dostupná tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards