V novom roku bez výhovoriek
Posledné roky boli v hospodárskej politike rokmi výhovoriek. Najskôr covid a z neho odvodená výhovorka o narušených dodávateľských reťazcoch. Po tom, ako covid nikdy poriadne neskončil (lebo Čína), prišiel útok na Ukrajinu a jemu prisúdená „energetická kríza“ ako univerzálne politické zdôvodnenie čohokoľvek.
Nestíhame!
Za mojich 11 rokov analyzovania som zvyknutý, že väčšina nových nápadov a návrhov predložených v parlamente sú zlé. Škodia podnikateľskému prostrediu, berú daňovníkom ich peniaze, obmedzujú slobody a zvyšujú moc politikov rozhodovať o občanoch. Ich cieľom nie je zlepšovať život, ale preferencie.
Pomoc proti ekonomickým stereotypom
Populizmus politikov a ich nekonečný prúd zlých a horších rozhodnutí nás mnohých udivuje. Deficity a dlh, či podivné zákazy a nariadenia, ktoré zle vypália už na druhý deň. Kde sa takéto rozhodovanie berie? Učí sa na nejakých špeciálnych kurzoch?
Zákaz nedeľného nakupovania je späť
Niektoré politické nápady sa vracajú ako bumerang. Zákaz nedeľného predaja patrí medzi ne. Po dva a pol roku ho máme znova v parlamente. Výhodou tejto legislatívnej recyklácie je aspoň to, že kritikom stačí zopakovať staré argumenty. Sú stále platné.
Ukrajina ako ekonomická príležitosť
Ekonomické dejiny krajín sovietskeho bloku sú históriou nevyužitých príležitostí. Územia s obrovským prírodným bohatstvom neboli obhospodarované rovnako efektívne, ako to dokázalo slobodnejšie obyvateľstvo v USA, Kanade, či Austrálii. Rakovina feudálneho a neskôr socialistického nevoľníctva utopila východ v ekonomickom marazme.
Nižšie ceny vďaka zázraku globalizácie
Ceny nafty narástli za rok o 76,5%. Zásobníky nafty sú naplnené najmenej od roku 2014. Prudko rastúce náklady pre farmárov a dopravcov znamenajú prelievanie vyšších cien do ďalších tovarov a služieb. Niektorí analytici dokonca hovoria o zavedení prídelového systému na naftu počas najbližšieho leta.
Ochráňme si náš blahobyt
Ekonomické dopady vojny na Ukrajine sa zatiaľ obmedzujú na ceny benzínu. Podniky podnikajú, police v obchodoch sú plné. No ekonomická nervozita vo vzduchu sa dá krájať. Asi sa zhodneme na tom, že nasledujúce mesiace, možno dokonca roky, nebudú nič moc. Inflácia, vyššie dane, problémy v priemysle, napätie na pracovnom trhu...
Legenda o pumpároch
Ľudia majú rôzne pohľady na dane, medzinárodný obchod, či verejné výdavky. No zhodnú sa na jednom: pumpári podvádzajú!
Whisky za 2 milióny
Koncom minulého roka sa na akejsi aukcii predal sud whisky Macallan za 2 milióny eur. Nie som znalec, ale zjavne to bude vo svete whisky legenda, pretože pred dvoma rokmi sa za necelé dva milióny eur predala jediná fľaša tejto značky, ročník 1926.
Ekonomická analýza Zákona o digitálnych trhoch
Európska komisia predstavila návrh Zákona o digitálnych trhoch (The Digital Markets Act - DMA). Jeho cieľom je vytvoriť spravodlivé a konkurencieschopné digitálne trhy v EÚ. Tento cieľ chce dosiahnuť zavedením nových ex ante regulácií, ktoré sa budú automaticky vzťahovať na tzv. „strážcov“ (gatekeepers). „Strážcami“ majú byť veľké internetové platformy, ktoré splnia vybrané veľkostné kritéria.