Horná Nitra sa chystá na útlm ťažby (RTVS)

RTVS uviedla názor Martina Vlachynského k tažke a dotáciám na Hornej Nitre. 13.1.2018

Horná Nitra sa chystá na útlm ťažby (RTVS)

Ľubomír Bajaník, moderátor: "Útlm ťažby na Hornej Nitre nastane v rokoch 2022 až 2030. Naznačil to minister hospodárstva. Združenie miest a obcí Hornej Nitry upozorňuje na to, že región nie je na takýto krok pripravený. Chýbajú pracovné miesta a infraštruktúra."

Miriam Dobrotová, redaktorka: "Takmer šestnásťtisíc ľudí, ktorých pracovné miesta sú naviazané na ťažbu hnedého uhlia na Hornej Nitre, žije v neistote. Nikto presne nevie, kedy bane prestanú ťažiť a kedy zatvoria elektrárne v Novákoch. Na pocit neistoty v regióne poukazujú aj miestni starostovia a primátori. Rozhodli sa, že je na čase pripraviť program pre rozvoj regiónu po ukončení ťažby. Pracovať na ňom budú šesť mesiacov."

Katarína Macháčková, primátorka Prievidze (nezávislá): "Sa idú pripraviť pracovné odborné skupiny, ktoré vlastne pripravia akčný plán. Do konca januára tohto roku sa môžu prihlásiť všetci záujemcovia. To znamená zástupcovia samosprávy, štátnej správy, odborníci, obyvatelia, že chcú prispieť svojimi nápadmi aj svojim pohľadom na riešenie tohto problému."

Miriam Dobrotová: "Tlak na štát z regiónu, aby sa Horná Nitra začala intenzívne pripravovať na útlm ťažby, schvaľujú aj odborníci."

Martin Vlachynský, ekonomický analytik INESS: "Pretože tá situácia je taká, že jednoducho každým rokom je vyplytvaných sto miliónov eur na činnosť, ktorá v tom hospodárstve nemá jasný úžitok."

Miriam Dobrotová: "Zástupcovia Hornonitrianskych baní tvrdia, že na útlm baníctva sa nechystajú. Dokonca na ministerstve životného prostredia žiadajú o povolenie začať ťažiť v úplne novom úseku."

Adriána Siváková, hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza: "Nie je možné hovoriť o konkrétnych termínoch, kým nie sú spracované potrebné štúdie a dokumenty, ktoré budú podkladom pre vytvorenie pilotného projektu transformácie uhoľného regiónu."

Miriam Dobrotová: "Podľa posledných vyjadrení ministra hospodárstva Petra Žigu by však baníci mali rátať s najskorším termínom v roku 2022 a najneskôr 2030. Rezort už teraz rokuje s Európskou komisiou o peňažnej pomoci."

Peter Žiga, minister hospodárstva (Smer-SD): "A to je napríklad to, že keď v niektorých operačných programoch nevieme čerpať peniaze, tak ju by sme mohli realokovať tieto peniaze. To znamená presunúť do iných operačných programov na budovanie infraštruktúry napríklad, na to, aby sa vystavali nové cesty. My potrebujeme postaviť cestu na Hornej Nitre."

Miriam Dobrotová: "Slovensko môže čerpať pätnásť miliárd eur z fondov už len dva roky a o niektoré programy nie je záujem. Práve toto je možnosť pre Hornú Nitru, ako získať peniaze na programy, na podporu baníckeho regiónu."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards