Gymnáziami sa to všetko len začalo. Čakajú nás kritické roky, školy naprieč Slovenskom budú praskať vo švíkoch

Denník Hospodárske noviny uverejnil komentár analytika Róberta Chovanculiaka k zvýšenému záujmu o miesta na školách. 

Gymnáziami sa to všetko len začalo. Čakajú nás kritické roky, školy naprieč Slovenskom budú praskať vo švíkoch

Ako uviedol, momentálne nastupujú na stredné školy ročníky 2008 až 2009, ktoré sú populačne približne také silné ako tie v roku 1993.

Róbert Chovanculiak, INESS: 

"Tento trend bude pokračovať do roku 2034, keď budú nastupovať deti narodené pred troma rokmi. V porovnaní s dneškom hovoríme o zhruba 20-percentnom náraste, k čomu treba pripočítať aj efekt migrácie. Väčšie mestá ako Bratislava lákajú žiakov aj zo susedných okresov, a tak je tu demografický vývoj týmto efektom znásobený. V neposlednom rade sa znova dostávame aj k nedostatku učiteľov, s ktorým Slovensko zápasí. Ten s obmedzenými kapacitami priamo súvisí a nedá sa vyriešiť plošným zvyšovaním platov, ale len regionálnym príplatkom pre pedagógov žijúcich v drahých oblastiach. Pomôcť prekonať dočasné vlny v demografii by taktiež mohli vzdelávacie poukazy. Teda štát by nemusel riešiť financovanie infraštruktúry, ale len vzdelávacích potrieb."

Celý článok zo dňa 15.8.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards