GRAF DŇA (Denník N)

Denník N poukazuje na štátne stimuly a odvoláva sa na INESS. 9.2.2018 

GRAF DŇA (Denník N)

Stimuly šli najmä tam, kde je nízka nezamestnanosť

Do menej rozvinutých regiónov Slovenska, ktorých podpora je upravená od roku 2015 osobitným zákonom, smerovali vlani štyri investičné stimuly. Predstavovali len 16 % celkovej štátnej pomoci poskytnutej v roku 2017, upozornil inštitút INESS. Táto štátna pomoc vo vybraných okresoch vytvorila len niečo vyše štvrtinu zo všetkých stimulovaných pracovných miest. INESS tvrdí, že vlani vzniklo 68 % miest s podporou štátu v tých okresoch, kde bola nezamestnanosť už aj tak nižšia ako priemer Slovenska. Podľa INESS v 6 z 12 okresov, kam išli stimuly, bola nezamestnanosť menej ako 7,5 %, pričom v štyroch z nich bola dokonca pod hranicou 6 %. Len v dvoch okresoch, kam šli stimuly, bola nezamestnanosť viac ako 20 % (Rimavská Sobota a Rožňava).

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards