Frustrujúce: Konkurencieschopnosť a sloboda tlače sú po 20 rokoch horšie, 15 % ľudí zvažuje po voľbách odchod z krajiny

Denník Pravda uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k ekonomickému vývoju Slovenska v rámci rôznych významných svetových rebríčkov. 

Frustrujúce: Konkurencieschopnosť a sloboda tlače sú po 20 rokoch horšie, 15 % ľudí zvažuje po voľbách odchod z krajiny

Martin Vlachynský, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"Je pravda, že kroky jednotlivých vlád ovplyvňujú postavenie v podobných rebríčkoch. No spojiť konkrétnu vládu s konkrétnym postavením rebríčka je ťažké. Niektoré zmeny politík sa prejavia takmer okamžite, niektorým ale môže trvať aj niekoľko rokov, kým sa prenesú do zistení rebríčka. Postavenie v rebríčkoch je naviac relatívne, tak závisí aj od toho, čo robia iné štáty. Napríklad ak Slovensko neurobí vôbec nič, ale iné štáty sprava reformy, v rebríčku sa posunieme dole.  Preto je lepšie zhodnotiť len hrubý trend a nie hľadať konkrétne predely medzi jednotlivými vládami. V prípade ekonomických rebríčkov viac-menej môžeme povedať, že zo štartovacieho bodu okolo roku 2004 - 2006 bolo ešte chvíľku (cca 1-2 roky) obdobie zlepšovania (ktoré by sme mohli označiť za "dobeh" reforiem 2002-2006), no potom nasledovalo zhruba 6-8 rokov zhoršovania postavenia. Istý obrat prišiel zhruba okolo roku 2016 (opäť, píšem len o ekonomickej podčasti rebríčkov), kedy nastalo isté zlepšovanie. Zhruba to koreluje aj s politickou náladou - v tomto období aj vláda Smeru nasadila mierne pro-podnikateský kurz (zníženie zaťaženia živnostníkov, prvé antibyrokratické balíčky, či privatizácia Telekomu). Zaujímavé bude odsledovať efekt pandémie na postavenie rebríčkoch v nasledujúcich rokoch. K poslednej otázke - dosiaľ sme boli svedkami, že po voľbách vždy nastúpila istá miera pragmatizmu a politici neboli v činoch takí radikálni, ako sľubovali na predvolebných plagátoch. No čo platilo včera, nemusí platiť zajtra."

Celý článok zo dňa 21.8.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards