Exekučná amnestia je pripravená (TA3)

TA3 uviedla názor Radovana Ďurana na exekučnú amnestiu. 14.1.2018 

Exekučná amnestia je pripravená (TA3)

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: "Exekučná amnestia je už pripravená, ministerka spravodlivosti chce zniesť zo sveta asi polovicu starých exekúcií. Ako to už ale chodí, všetko stojí a padá na politickej vôli. Koalícia ju ohlásila vlani v máji."

Martin Linhart, reportér TA 3: "Na slovenských súdoch ležia tri milióny 700-tisíc starých exekúcií, kazí to štatistiky súdom aj imidž vymožiteľného práva. Navyše pre tisíce ľudí sú exekúcie prekážkou pre získanie legálnej práce. Zabiť tri muchy jednou ranou má exekučná amnestia."

Lucia Žitňanská, ministerka spravodlivosti: "By mohla urýchliť proces ukončenia exekučných konaní, v ktorých sa dnes reálne nevymáha roky ani euro. Rozprávame sa určite o polovičke z toho 3,7 milióna."

Martin Linhart: "Pracovný návrh amnestie je už na svete, ministerka zatiaľ ale o podrobnostiach hovoriť nechce. Zasiahnuť by mala do pohľadávok vo verejnom sektore, až 80 percent podlžností sa týka polície, zdravotných poisťovní a najmä Sociálnej poisťovne."

Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne: "Sociálna poisťovňa ku koncu roku 2017 evidovala vyše 415-tisíc exekúcií v celkovom objeme 291 miliónov eur."

Martin Linhart: "Exekútori z amnestie nadšení nie sú, považujú ju za nesystémový krok, pre poctivých bude vraj zlým signálom a nezodpovedných nebude motivovať ku zmene. Radšej by išli cestou osobného bankrotu."

Miroslav Paller, prezident Slovenskej komory exekútorov, (telefonát): "Exekučná amnestia je nespravodlivá voči všetkým, ktorí poctivo splácajú svoje záväzky. Je nespravodlivá aj voči našim spoločným financiám, pretože štát sa pri exekučnej amnestii nadobro zrieka vlastných pohľadávok."

Lucia Žitňanská: "Je zrejmé, že takáto situácia sa nedá riešiť bez toho, aby proste sa necítil niekto dotknutý."

Radovan Ďurana, analytik INESS: "Vzhľadom na to, že veľká skupina ľudí má iba jednu exekúciu a zase existuje menšia skupina ľudí, ktorá má až sedem rôznych exekúcií, si myslím, že by to nemalo byť plošné riešenie a štát by mal rozlišovať to, kto sa akým spôsobom dostal do exekúcie a koľko ich vlastne má."

Martin Linhart: "Výsledná podoba exekučnej amnestie bude známa až po definitívnej dohode koaličných lídrov. Hovoriť o nej by mali opäť na budúci týždeň."

Tibor Bernaťák, predseda poslaneckého klubu SNS: "Slovenská národná strana presadzuje myšlienku exekučnej amnestie, jednoznačne ju podporujeme."

Peter Kažimír, minister financií: "Snažím sa na to nedívať iba ako účtovník, to znamená mínus, plus vo verejných financiách."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards