Eurostat pošle Kollárove nápady o vyňatí NDS a ŽSR z verejného dlhu ku dnu, odborníci krútia hlavami

Webnoviny uverejnili článok s vyjadrením Radovana Ďuranu k vyňatiu NDS a ŽSR z verejného dlhu. 10. 03. 2020.

Eurostat pošle Kollárove nápady o vyňatí NDS a ŽSR z verejného dlhu ku dnu, odborníci krútia hlavami

Analytik z INESS Radovan Ďurana uviedol, že realizovať túto víziu je vysoko nepravdepodobné, pretože Eurostat neumožní Slovensku získať podobnú výnimku, ako je to v prípade rakúskej firmy Asfinag (Pozn. red.: Má na starosti rakúske diaľnice vrátane výberu mýta), ktorá nespadá do štátneho dlhu.

Snáď jednou z najväčších bariér je podľa neho bohatá história politických zásahov do riadenia týchto firiem, zdĺhavé verejné obstarávanie, ale aj nevôľa vládnych garnitúr vzdať sa vplyvu v týchto kľúčových podnikoch.

„Preto si myslím, že sa im tento husársky kúsok nepodarí,“ vysvetlil Ďurana. Takýto krok by podľa neho mohol byť reálnejší iba v prípade, ak by procesy v štátnych podnikoch, spadajúcich pod Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV SR), fungovali efektívne.

„Tieto firmy už dnes môžu fungovať vo veľkej miere samostatne a hospodárne, avšak pre politické zasahovanie tak nefungujú. Tento efekt však neodstránime tým, že presvedčíme Eurostat, aby tieto firmy vyňala z verejného dlhu,“ myslí si Ďurana.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards