Európske banky manipulovali trhom (HN)

Martin Vlachynský komentoval nákup dlhopisov súkromných spoločností centrálnou bankou. 31.1.2018 

Európske banky manipulovali trhom (HN)

Tri európske banky sa dostali v Spojených štátoch do problémov. Komisia pre obchodovanie s termínovanými kontraktmi obvinila nemeckú Deutsche Bank, britskú HSBC a švajčiarsku UBS zo zámerného manipulovania trhu svojimi zamestnancami. Finančným domom musia teraz zaplatiť pokutu v celkovej výške viac ako štyridsaťsedem miliónov dolárov. Vybraná suma má slúžiť na boj proti nezákonným obchodným praktikám. Najhoršie obstála nemecká Deutsche Bank, ktorá je povinná zaplatiť 30 miliónov dolárov. Podľa analytika z J&T Banky Stanislava Pánisa je zneužívanie trhu zo strany zamestnancov bánk dlhodobá záležitosť. Bankári si podľa neho nastavujú fixáciu umelo. "Táto situácia nie je ojedinelá. Banky vedome manipulujú s akciami na úkor zákazníkov, dokonca si tvoria rezervy na pokuty," tvrdí analytik. Tie totiž nedosahujú výšku, ktorá by zasiahla chod finančných inštitúcií. "Pokutu si banky v zásade ani nevšimnú, z finančného hľadiska nebudú mať žiadny veľký vplyv na ich hospodárenie," pokračuje Pánis. Ďalej dodáva, že takéto sankcie sú totiž vzhľadom na ich veľkosť kvapkou v mori. Napríklad UBS má ročné príjmy takmer 30 miliárd švajčiarskych frankov, Deutsche Bank príjmy presahujúce 30 miliárd eur a HSCB vyše 50 miliárd dolárov. Akcie bánk na zverejnené pokuty vôbec nereagovali.

Banky začali spolupracovať

Americká regulátor prišiel na podvod nemeckej banky Deutsche Bank, ktorá sa otvorene priznáva, že sa chcela pokúsiť presunúť ceny zlata, striebra, platiny a paládia na burze Comex, ktorá je súčasťou skupiny CME v Chicagu. Nemecký finančný dom v reakcii na pokuty tvrdí, že orgánom pomohol s vyšetrovaním a zlepšil kontrolu a dohľad tak, aby sa zabezpečilo, že v budúcnosti nedôjde k podobnému manipulovaniu. UBS uviedla, že sama ohlásila toto údajné správanie americkej inštitúcii, a takisto spolupracovala v plnom rozsahu na vyšetrovaní.

Dá sa aj korektne

Opačný postup manipulovania s trhom momentálne vedú centrálne banky. Tie v poslednom období zastávajú aj funkciu investorov. Kým doteraz tieto hlavné menové inštitúcie nakupovali len štátne dlhopisy a zlato v rámci zabezpečovania cenovej stability, v posledných rokoch kupujú aj podiely v súkromných spoločnostiach. Väčšine ekonómov sa takéto kroky nepozdávajú a kritizujú ich. "Centrálne banky nemajú čo vlastniť podiely v súkromných spoločnostiach, z toho vyplýva, že nie je vhodné, aby vlastnili takéto aktíva," hovorí Jozef Orgonáš z Ekonomickej univerzity v Bratislave. K jeho názoru sa prikláňa aj analytik INESS Martin Vlachynský, ktorý považuje nakupovanie dlhopisov súkromných spoločností za netradičné opatrenie. Podľa neho je ich cieľom aj rozhýbanie úverovania v súkromnom sektore. V nákupoch je najviac aktívna Čína prostredníctvom svojej People´s Bank of China. Michaela Barcíková
 

HN, Michaela Barcíková, 31.1.2018 

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards