Éra lacných energií sa zrejme končí! Máme sa pripraviť na faktúry vyššie o 100 percent?

Denník Plus jeden deň uverejnil komentár analytika Radovana Ďuranu k správe Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v ktorej upozorňuje, že ak vláda neprijme nové opatrenia, budú domácnosti čeliť zásadnému nárastu cien energií. 

Éra lacných energií sa zrejme končí! Máme sa pripraviť na faktúry vyššie o 100 percent?

Radovan Ďurana, INESS: 

"Správe úradu celkom nerozumiem, a to z dvoch dôvodov. Prvým je skutočnosť, že memorandum so Slovenskými elektrárňami je podpísané aj na rok 2024, a teda nevidíme dôvod na obavy z prudkého rastu cien elektriny pre domácnosti. Úlohou úradu je regulovať sieťové odvetvia, trh s energiami, nie starať sa o relatívnu výšku ceny elektriny pre domácnosti. O dotáciach má rozhodovať sociálna politika štátu, nie regulácia trhu s energiami. Úrad varuje pred nárastom cien elektriny, ktorý by znamenal vo výsledku nižšie ceny, ako sú dnes v ČR. Štatistiky, ktoré úrad prezentuje, jasne poukazujú, že ceny elektriny pre domácnosti sú absurdne nízke, čo vedie za prvé k nadspotrebe a nízkym úsporám, za druhé ku kriveniu trhového prostredia na trhu s elektrinou. Očakával by som teda presný opak. Úrad by mal upozorňovať na potrebu zreálnenia cien, nemôžeme sa tváriť dlhodobo, že na svetových trhoch sa nič nedeje, koniec koncov, dotácie energií sú jedným z dôvodov obrovského deficitu rozpočtu. Minimáln požiadavka by mala byť na odstránenie bezlimitného podielu dotovanej elektriny /napr. len 5 MWh ročne na domácnosť. Skutočný dopad pritom majú ceny elektriny v neregulovanej oblasti. Tie budú naďalej 3 krát vyššie, ako boli ceny pred krízou, pričom cenový strop 199 eur/MWh už nikoho "neochráni"."

Celý článok zo dňa 2.8.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards