Ekonómovia: Čo si myslia o opatreniach, ktoré predstavila Ódorova vláda? Pomôžu ekonomike?

Denník Pravda uverejnil komentár analytika Radovana Ďuranu k predstavenému balíčku opatrení na konsolidáciu verejných financií. 

Ekonómovia: Čo si myslia o opatreniach, ktoré predstavila Ódorova vláda? Pomôžu ekonomike?

Radovan Ďurana, INESS: 

"Predstavený súbor stovky možných konsolidačných opatrení je skvelým nástrojom pre budúceho ministra financií, ktorý bude musieť pre novú vládnu koalíciu narýchlo pripraviť rozpočet na roky 2024 až 2026 tak, aby spĺňal aspoň európske a národné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti. Teda, aby štrukturálny schodok klesal aspoň o 0,5 až jedno percento HDP ročne. V tejto konsolidácii je z hľadiska negatívneho vplyvu na ekonomiku, a teda aj na príjmy ľudí, lepšie sa sústrediť na škrtenie bežných výdavkov na chod štátu a zvyšovanie adresnosti sociálnej politiky.

Druhé menované prirodzene negatívne dopadne na lepšie zarábajúcich a bude mať teda podobný efekt ako zvýšenie progresivity zdaňovania. Zvyšovanie nepriamych daní škodí spotrebe domácností prostredníctvom vyšších výsledných cien, do ktorých sa tieto dane premietajú, no ekonomike by stále mali celkovo škodiť menej ako priame dane, teda z príjmov ľudí či firiem. Zároveň s postupným odznievaním inflačného šoku na Slovensku začínajú znovu rásť reálne mzdy, čo tiež predstavuje akýsi vankúš pre možné negatívne dosahy vyšších nepriamych daní.

Dane z tovarov a činností s negatívnymi externalitami majú tú výhodu, že prostredníctvom štátu majú okrem demotivačného efektu potenciál zároveň kompenzovať dosah týchto externalít na zvyšok spoločnosti. Zvyšuje tak akúsi „zásluhovosť“ či férovosť zdanenia. Ako príklad: človek s veľkou spotrebou cukru zaplatí na daniach o čosi viac, aby mal štát zároveň viac prostriedkov na liečbu ochorení spojených so zlou životosprávou. Nová vláda s najväčšou pravdepodobnosťou príde aj s inými návrhmi ako tá úradnícka, no aktuálne zverejnené konsolidačné „menu“ môže byť určite aj pre ňu užitočnou inšpiráciou."

Celý článok zo dňa 5.10.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards