Ekonomické reči: Budú koláče bez práce?

28. júna 2017 sa na štvrtých Ekonomických rečiach opäť diskutovalo na mimoriadne aktuálne témy - základý príjem pre každého a intenzívnejší nástup robotizácie.

Ekonomické reči: Budú koláče bez práce?

V Kafe Scherz sa zišlo približne 50 poslucháčov, s ktorými debatoval Martin Vlachynský. Na úvod rečník prezentoval základné poznatky k robotizácii, jej historické východiská a obavy z jej rozmachu. Upozornil na fakt, že robotizácia prináša predovšetkým automatizáciu úloh, nie povolaní. Neskôr nadviazal s ideou základého príjmu, ktorá je vnímaná ako súčasť riešenia trendu robotizácie. Uviedol niekoľko podporných argumentov, ktoré pochádzajú aj zo strany pravicových ekonómov. O základnom príjme sa hovorí najmä ako o lacnejšej alternatíve oproti zložitým programom sociálneho zabezpečenia. Zároveň však uviedol aj problematické oblasti tohto systému, ktorými sú politická a finančná neudržateľnosť.

Prezentáciu Martina Vlachynského si môžete stiahnuť tu.

Ekonomické reči sú pravidelné diskusné podujatia pre milovníkov ekonomických debát. Každý mesiac diskutujeme na novú tému, vždy s iným hosťom. Vaše podnety na ďalšie témy nám môžete posielať na monika.olejarova@iness.sk.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards