Ekonóm si posvietil na Matovičov sociálny balíček: TOTO premiér len tak nestrávi!

Pluska uverejnila článok s vyjadrením Radovana Ďuranu k sociálnemu balíčku. 16. 07. 2020.

Ekonóm si posvietil na Matovičov sociálny balíček: TOTO premiér len tak nestrávi!

Rodiny s deťmi, tehotné ženy, študenti, seniori, sociálne slabší, ale aj invalidi. Tí všetci by si mali už čoskoro polepšiť. Vláda predstavila doteraz najštedrejší balíček pomoci v hodnote 500 miliónov eur. A to napriek tomu, že stojíme na prahu najväčšej ekonomickej krízy. Peniaze vraj problém nebudú, pomôžu eurofondy a jednotlivé ministerstvá si utiahnu opasky. Podľa ekonóma Radovana Ďuranu z INESS si tým ale zavaríme na poriadny problém!

To, čo v minulosti sami kritizovali z opozície, teraz sami presadzujú. Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) predstavila svoj prvý sociálny balíček. Pribudne nová tehotenská dávka, cestovanie autobusmi a MHD zadarmo, lieky bez doplatkov, 13. dôchodky či vyšší daňový bonus na dieťa.

Premiér povedal, že týmto si jeho kabinet plní svoje sľuby. Pomoc je podľa neho adresná a ide tým, ktorí to najviac potrebujú. „Aj takýmto spôsobom chceme dokázať, že ako koalícia sme to pred voľbami mysleli vážne, keď sme hovorili o tom, že nedovolíme rušiť sociálne opatrenia a budeme robiť sociálnu politiku skutočne adresne,“ uviedol pri predstavovaní balíčka.

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) povedal, že nepôjde o žiaden škrt cez rozpočet a peniaze majú pripravené. „Táto vláda bude šetriť na sebe, aby mohla pomôcť ľuďom. Budeme znižovať výdavky na tovary, služby a personál, v každej skupine 10 percent,“ povedal Heger. Každé ministerstvo si má teraz utiahnuť opasok a ušetriť desatinu svojich nákladov. Časť z opatrení sa zafinancuje aj z eurofondov.

Odborníci však prvý sociálny balík vlády Igora Matoviča kritizujú. „V čase, keď by sme mali každé euro obracať dvakrát, zavádzame nové dávky, ktoré nič systémovo neriešia. Nesnažia sa nasmerovať pomoc tým, ktorí ju skutočne potrebujú. Navyše neriešia žiaden naliehavý problém,“hovorí ekonóm INESS Radovan Ďurana.

Analytik verejných financií v Inštitúte ekonomických a spoločenských analýz Radovan Ďurana.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards