Dve tretiny Slovákov majú super-schopnosti, ako pomôcť zvyšku?

Portál Aktuality.sk uverejnil komentár analytika Róberta Chovanculiaka k výsledkom výučby gramatiky na školách. 

Dve tretiny Slovákov majú super-schopnosti, ako pomôcť zvyšku?

Róbert Chovanculiak, INESS: 

"Máme šťastie, že mozog je veľmi plastický orgán a dokáže sa výborne adaptovať na nové výzvy, ktoré mu kultúra a jej evolúcia prinesie.

Stalo sa vám niekedy, že ste dostali super myšlienku, ale tá ostala super len do momentu, kým ste sa ju nepokúsili dať na papier? Mne sa to deje pravidelne. Zapísať si nápad je prvý test toho, či vôbec dáva zmysel. Núti to človeka explicitne naformulovať všetky kroky v myšlienkovom pochode. A vďaka tomu môže prísť na to, že ten pochod smeruje do slepej uličky.

Ľudstvo však túto možnosť nemalo po drvivú väčšinu našej evolučnej histórie. Homo sapiens objavil písmo len pred pár tisíc rokmi. Tým nechcem povedať, že negramotní ľudia žili až do nedávna v ilúzii o kvalite svojich myšlienok. Vec je vážnejšia. Negramotní ľudia mysleli inak, než myslíme my. Kultúrna inovácia v podobe schopnosti čítať a písať zmenila architektúru našej mysle."

Celý komentár uverejnený dňa 11.3.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards