Doplatia na príplatky za prácu (Markíza)

Radovan Ďurana sa vyjadril pre TV Markíza o mzdách. 17.1.2018 

Doplatia na príplatky za prácu (Markíza)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: "Menej nových pracovných miest alebo miesta s nižšími mzdami, aj tak sa za to môže vraj skončiť, ak budú firmy od mája nútené zvyšovať príplatky za prácu. Ekonómovia upozornili, že doplatiť na to môžu najmä študenti, či nízko kvalifikovaní ľudia."

Andrea Mačošková, redaktorka: "Oto otvoril malé bistro s hotdogmi. V biznise sa mu darí a dnes zamestnáva 12 ľudí. Keď si prepočítal, koľko ho bude stáť zvyšovanie príplatkov za prácu, hovorí, že novým zamestnancom, ktorých chce prijať, bude musieť zrejme siahnuť na mzdy."

Oto Kóňa, majiteľ bistra: "Teraz pri prijímaní ja budem musieť znížiť úvodnú hodinovú sadzbu na to, aby som mal rezervu na tieto zvýšené náklady. Bohužiaľ tie víkendy sú pre nás najziskovejšie a proste najvyťaženejšie, čiže hlavne pre týchto zamestnancov v gastronómii, alebo upratovačky, pre ktorých to má mať najväčší dopad, tam my sa tomu nevieme vyhnúť, čiže budeme musieť znižovať mzdy."

Andrea Mačošková: "A rovnako vraj môžu zareagovať aj ďalšie menšie podniky, najmä v sektoroch, ktoré nie sú vraj tak ziskové a tam, kde zamestnanci nemajú silné vyjednávacie pozície, aby si mohli vybojovať vyššie mzdy."

Radovan Ďurana, analytik INESS: "Zamestnávatelia môžu pristúpiť k tomu, že nebudú zvyšovať bežné mzdy, aby spoločne s tými príplatkami ostali na podobných, alebo len o trochu vyšších mzdových nákladoch ako sú dnes."

Andrea Mačošková: "A tak na to môžu doplatiť tie skupiny ľudí, ktorým mali vyššie príplatky za prácu paradoxne pomôcť."

Radovan Ďurana: "Zhoršuje to situáciu tých, ktorí sú študenti, nízko kvalifikovaní alebo matky, ktoré nemajú tieto výhody vo veľkých podnikoch. Pre nich bude vznikať menej pracovných miest, alebo pracovné miesta s nižšími mzdami, Zamestnávatelia budú menej ochotní ich prijímať a celkovo sa zhorší pozícia dostať sa do toho druhého stupňa, medzi tých zamestnancov, ktorí sú nám dobu neurčitú vo veľkom podniku."

Ján Richter, minister práce: "Nie zamestnávatelia si uvedomujú, že musia ponúknuť by som povedal isté konkrétne kroky aj z hľadiska finančnej ponuky pre svojich zamestnancov. Tá pracovná sila vzhľadom na stav, aký je na trhu práce, bude v tomto prípade drahšia. Nikdy neboli také dvíhania miezd ako sa dnes realizujú aj z hľadiska kolektívneho vyjednávania, ale jednoducho to je výsledok trhu práce."

Andrea Mačošková: "Podľa ministra budú mať firmy ale čas pripraviť sa. Zvyšovanie príplatkov za nočné, víkendy, aj sviatky bude totiž postupné. Prvých 50 % z navýšenia príplatkov budú musieť firmy platiť od mája tohto roku a zvyšok až o rok neskôr. Andrea Mačošková, televízia Markíza."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards