Domestikanti alebo žiaci na vlastný pohon

Portál Aktuality.sk uverejnil komentár analytika Róberta Chovanculiaka k vzdelávaniu detí. 

Domestikanti alebo žiaci na vlastný pohon

Róbert Chovanculiak, INESS: 

"Deti by mali dokázať prebrať zodpovednosť za svoje vzdelanie a život. Dokázať samostatne iniciovať a naplánovať si prácu. A zistiť, čo im ide, čo ich baví a čo chcú robiť v živote. Naučiť čítať, písať, počítať nestačí. Na to sme sa mohli hrať na začiatku 20. storočia. V 21. storočí by sme mohli chcieť od škôl aj niečo viac. Niektorí ľudia tvrdia, že by školy mali naučiť deti zodpovednosti, samostatnosti a cieľavedomosti (ZSC). Teda deti by mali dokázať prebrať zodpovednosť za svoje vzdelanie a život. Dokázať samostatne iniciovať a naplánovať si prácu. A zistiť, čo im ide, čo ich baví a čo chcú robiť v živote. Naučiť deti ZSC sú pre dnešné školy tri ťažké úlohy. Celá ich filozofia ide totižto proti nim."

Celý komentár zo dňa 17.12.2022 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards