Do zdravotníctva pôjde vyše 300 miliónov eur. Platba za poistenca štátu sa zvýši už tento rok

Týždenník Trend uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k výzvam v zdravotníctve, ktorým bude musieť čeliť nová vláda. 

Do zdravotníctva pôjde vyše 300 miliónov eur. Platba za poistenca štátu sa zvýši už tento rok

Martin Vlachynský, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"Nie som zástancom vypichávania problémov jeden po druhom. Riešenie musí byť komplexné. Nedá sa riešiť otázka zdravotníkov bez otaázky financií a tá sa nedá riešiť bez otázky nároku a ten sa nedá riešiť bez otázky lepšieho dátového prepojenia a tak ďalej. V jadre všetkého sú ale financie, nožnice medzi príjmami systémua  nákladmi sa neustále roztvárajú. Otázka znie, či akú kombináciu nástrojov nová vláda zvolí. K dispozícií má zvýšenie dlhu/odvodov, alebo obmedzenie dopytu pacientov (obmedzenejší nárok, dlhšie čakacie doby, zníženie kvality), alebo súkromnými zdrojmi (poplatky, vstup investorov, PPP). Každý nástroj má svoje špecifiká."

Celý článok zo dňa 4.10.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards