Do dôchodku znova neskôr

Radovaň Ďurana sa vyjadril pre noviny TV Markíza k ďalšiemu posunu dôchodkového veku. 2.7.2018.

Do dôchodku znova neskôr

Jaroslav Zápala, moderátor: „Vek odchodu do dôchodku by sa mal od budúceho roka opäť posunúť o dva mesiace. Budeme tak pracovať dlhšie ako sme počítali.“

Andrea Mačošková, redaktorka: „Desaťtisíce budúcich penzistov čaká rovnaký scenár. Na to, aby dostali dôchodok, musia robiť každý rok dlhšie.“

Michal Stuška, hovorca rezortu práce: „Pre budúci rok to vychádza na predĺženie dôchodkového veku o 63 dní. Keďže sú tam stále ešte nejaké výnimky, niektoré ročníky žien napríklad v prípade istého počtu detí. Je dobre si preveriť informácie, ak občan si nie je istý či sa ho to priamo týka, alebo nie, na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.“

Andrea Mačošková: „Posúvanie dôchodkového veku sa zaviedlo v roku 2013 ako jedno z opatrení na udržanie dôchodkového systému. Keď navýšenie pripočítame k už aktuálnemu veku odchodu do dôchodku, budúci penzisti si budú starobu užívať až po tom, keď dovŕšia 62 rokov a takmer 7 mesiacov.“

 

(začiatok ankety)

Opýtaný 1: „Nikoho to nepoteší, každý si chce život užívať. Vidíme to na vlastných rodičoch, že ľudia, ktorí pracovali celý život namiesto toho, aby mali priestor na oddych, na svoje vnúčatá, musia naháňať ešte hodiny v práci.“

Opýtaný 2: „V čom boli iní rodičia od nás iní, aby oni končili v 56-ke do dôchodku a my musíme ísť v sedemdesiatke?“

Opýtaná: „Je to dosť akože náročné, lebo niekedy si myslím, že ľudí bolo viac a teraz je tých ľudí menej a prakticky musia spraviť tú istú prácu.“

(koniec ankety)

 

Andrea Mačošková: „No Štatistický úrad už dlhodobo upozorňuje, že obyvateľstvo na Slovensku starne, aj v rámci Európskej únie by sme sa mali zaradiť medzi štáty s najstaršou populáciou. A tak môže byť problémom už o pár rokov práve to, že na budúce dôchodky nebude mať kto robiť.“

Radovan Ďurana, analytik, Inštitút ekonomických a spoločenských analýz: „Musí to tak byť, lebo v slovenskom dôchodkovom systéme je rozhodujúce to, koľko rokov človek platil odvody. Ak by sme zvolili dnes taký zjednodušený prípad, že či ide v 62-ke, alebo v 63-ke do dôchodku a tento človek poberal celý život priemernú mzdu, tak rozdiel v jeho výške dôchodku môže byť zhruba 30 €.“

Andrea Mačošková: „Horná hranica dôchodkového veku na Slovensku stanovená nie je. Najsilnejšia vládna strana Smer však v máji odštartovala diskusiu o zavedení vekového stropu na 64 rokov. Návrh však nemá podporu celej koalície. Andrea Mačošková, televízia Markíza.“

Andrea Mačošková, Jaroslav Zápala, TV Markíza, 02.07.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards