Dlh Nemecka začal klesať (RTVS)

Martin Vlachynský komentoval vývoj deficitu pre RTVS. 8.1.2018 

Dlh Nemecka začal klesať  (RTVS)

Viliam Stankay, moderátor: "V Nemecku nastala po vyše dvadsiatich rokoch zásadná zmena, dlh krajiny začal klesať. Z astronomickej sumy takmer dva bilióny eur začalo postupne ubúdať, aktuálne sa dlh Nemecka znižuje každú sekundu o sedemdesiatosem eur. Ak by chceli Nemci splatiť všetky dlhy, súčasným tempom by im to trvalo osemsto rokov. Slovensko sa napriek šetreniu do pozície, v akej je Nemecko, zatiaľ nedostalo."

Filip Minich, redaktor: "Takto klesá dlh. Špeciálne hodiny v centre Berlína ukazujú hospodárenie štátu v priamom prenose, vyrovnané rozpočty priniesli výsledky a Nemci začali po dlhých rokoch reálne splácať staré dlhy."

Reiner Holznagel, nemecký spolok daňových poplatníkov: "Vláda má aj na tento rok naplánovaný vyrovnaný rozpočet. Dúfame, že sa na tom nič nezmení počas rokovaní o vzniku koalície s SPD, to by stálo veľa."

Filip Minich: "Existujú dva pohľady na zadlženie štátu. Jeden ukazuje relatívny dlh v pomere k HDP, ten sa udáva v percentách, druhý pohľad ukazuje reálnu kopu peňazí teda miliardy, ktoré štát dlhuje. Suma buď rastie, alebo klesá a práve tento pokles sa Nemcom ako jedným z mála podarilo dosiahnuť."

Martin Vlachynský, ekonomický analytik, INESS: "Kým je trošku ľahšie zmenšovať ten relatívny dlh tým, že ekonomika rastie rýchlejšie, ako pridáva nový dlh, tak zmenšovať ten nominálny teda tú celkovú sumu miliárd nie je až také úplne jednoduché a teda máloktorej krajine sa to v posledných dekádach, by som si trúfal povedať, podarilo."

Filip Minich: "Na Slovensku rastie dlh takmer nepretržite už od vzniku samostatnej republiky, jediná výnimka, kedy dlh reálne klesal, bol rok 2005. Ministerstvo financií už dlhší čas hovorí, že cieľom vlády je mať vyrovnaný rozpočet. Keď sa to podarí, začne u nás klesať dlh tak ako v Nemecku, zatiaľ však klesá len v percentuálnom vyjadrení."

Peter Kažimír, minister financií SR (Smer-SD): "Mali by sme s verejným hrubým dlhom skončiť v roku 2018 pod päťdesiatimi percentami, čo dúfam, že takto o rok bude môcť spolu všetci osláviť."

Martin Vlachynský: "Existuje pomerne slušná šanca, že teoreticky už budúci rok by sa mohlo podariť začať znižovať aj ten nominálny dlh, to znamená tú celkovú sumu miliárd."

Filip Minich: "Aktuálne Slovensku dlhuje vyše štyridsaťštyri miliárd eur, pričom každú sekundu táto suma rastie. Len počas trvania tejto reportáže stúpol dlh Slovenska o približne štyritisíc eur."

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards