Daňové priznania opäť meškajú (SME)

K problémom pri daňových priznaniach sa vyjadroval Jakub Zeman. 19.1.2018 

Daňové priznania opäť meškajú (SME)

Poslanci menili daňové zákony v poslednej chvíli, na elektronické formuláre priznaní sa preto čaká

Štát roky nerešpektuje vlastné pravidlá, aby zmeny zákonov plánoval dostatočne vopred.

Živnostníci aj konatelia eseročiek v týchto dňoch čakajú, kým finančná správa zavesí na web nové formuláre na priznanie dane z príjmov za vlaňajší rok. V uplynulých rokoch daniari pravidelne so zverejnením nových formulárov meškajú, čo sa opakuje aj tento rok. Finančná správa pritom ešte 29. decembra sľubovala, že tlačivá budú v polovici januára. Denníku SME sa na nedostupnosť tlačív sťažovali viacerí čitatelia. "Účtovníci, ktorí robia pre viacero klientov, by už mohli tie jednoduchšie daňové subjekty priebežne uzatvoriť a pripraviť priznanie, aby toho potom nemali v nasledujúcich mesiacoch veľa," píše jeden z nich. Práve daniari pravidelne upozorňujú, aby si podnikatelia nenechávali priznanie daní na poslednú chvíľu.

Prečo meškajú

Papierové tlačivá daňových priznaní sú už dostupné, ale pre eseročky sú nepoužiteľné. Všetky právnické osoby zapísané v obchodnom registri totiž musia od 1. januára komunikovať s daniarmi už len elektronicky. Elektronické formuláre na daňové priznanie finančná správa ešte nesprístupnila. Živnostníkov to ovplyvniť nemusí, oni musia s daniarmi povinne komunikovať elektronicky až od 1. júla. Príjmy za minulý rok tak môžu živnostníci priznať ešte na papierovom tlačive. Hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová vysvetľuje, že tlačivá meškali, pretože zákony sa menili v poslednej chvíli. "Na nové vzory priznaní mala vplyv novela zákona o dani z príjmov, ktorú schválili poslanci až v decembri, a preto ešte nie sú pripravené," vysvetľuje. Daniari sľubujú, že formuláre budú k dispozícii v nasledujúcich dňoch, presný termín Skokanová nespresnila. "Momentálne zabezpečujeme ich naprogramovanie pre potreby elektronického podávania cez portál finančnej správy," dodala.

Ako to zatiaľ vyriešiť

Momentálne sa teda čaká, kým na portáli finančnej správy pribudnú formuláre priznaní, ktoré sa budú dať vypĺňať online cez prehliadač alebo účtovný program, elektronicky podpísať a poslať daňovému úradu. Kto nechce čakať, dokáže podať daňové priznanie už teraz s jedným medzikrokom. Finančná správa totiž sprístupnila na webe PDF verziu formulárov, ktorá sa dá stiahnuť do počítača. Tá verzia sa dá vyplniť a takto vyplnený PDF súbor je možné pripojiť k takzvanému všeobecného podaniu cez portál finančnej správy. Pri ostatných typoch daňových priznaní finančná správa už teraz sprístupnila aj elektronickú verziu formulára na online vypĺňanie. Podnikatelia tak môžu vyplniť a poslať priznanie k dani z motorových vozidiel, kontrolný výkaz dane z pridanej hodnoty, súhrnný výkaz DPH či daňové priznanie k DPH za december či posledný štvrťrok vlaňajšieho roka.

Prečo sa to opakuje

Finančná správa so zverejnením tlačív daňových priznaní a ich elektronických náprotivkov nemešká prvý rok, deje sa to pravidelne. Dôvodom sú vždy zmeny v legislatíve, ktoré poslanci schvaľujú v poslednej chvíli v decembri a ovplyvňujú aj obsah tlačív. Daňová poradkyňa a predsedníčka Daňového fóra Alica Orda-Oravcová vraví, že riešením by bolo, aby sa novely zákona o dani z príjmov prijímali v dostatočnom predstihu. "Napríklad v prvom polroku predchádzajúceho roka tak, aby sa aj daňovníci aj finančná správa vedeli pripraviť na zmeny," vraví. Takéto riešenie pritom vláda ešte v júli 2011 schválila: zaviazala sa, že pri daňových zákonoch "treba navrhnúť primerane dlhý čas na zapracovanie zmien zo zákona do praxe". K problému zlého načasovania zmien v zákonoch sa vrátila vláda aj v roku 2016, keď prijala nové legislatívne pravidlá. Ponechala v nich pôvodnú myšlienku hraničného termínu na zmeny v daňovej legislatíve tak, aby sa stihli zapracovať do praxe. "Štát tieto pravidlá nerešpektuje," vraví Jakub Zeman z Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz (INESS). Dodáva, že vláda si pri zmenách legislatívy stále nevie naplánovať čas tak, aby vznikol dostatočný priestor na zmeny, ako napríklad v prípade daňových priznaní.

SME, Martin Raábová 18.1.2018 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards