Dankove trináste platy prinesú úsporu viac ako dvesto eur na človeka

Hospodárske noviny hodnotia pozitíva a negatívna trinásteho platu.

Dankove trináste platy prinesú úsporu viac ako dvesto eur na človeka

Firmy sa už dozvedeli, za akých okolností budú môcť vyplácať takzvaný 13. plat. Legislatíva je už predbežne dohodnutá. Vo včerajšej diskusnej relácii TA3 to povedal predseda Národnej rady a SNS Andrej Danko. Práve on s týmto návrhom prišiel ešte v marci tohto roku. Odvtedy sa jeho podmienky upravili, pre podnikateľov nebude vyplácanie povinné. "Mal by byť do výšky minimálnej mzdy nezaťažovaný odvodmi a daňami. Zatiaľ hovoríme o odpustených nemocenských a sociálnych odvodoch," spresnil Danko.

Práve to má zamestnávateľov motivovať. Ak by sa odpustilo celé daňové a odvodové zaťaženie, zamestnávateľ spolu so zamestnancom by ušetrili viac ako dvesto eur a s rastom minimálnej mzdy sa toto číslo bude ešte zvyšovať. Daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová vysvetľuje, že v prípade, že by mal trinásty plat výšku 435 eur, čo je dnešná minimálna mzda, zamestnanec by dostal o 70 eur viac a zamestnávateľ by ušetril vyše 150 eur. 

Oravcová tento návrh hodnotí pozitívne. "V posledných rokoch boli možnosti vyplatenia benefitov zamestnancov bez daní a odvodov rušené, preto aj v prípade, ak by bol 13. plat limitovaný iba do výšky minimálnej mzdy, bude to prínosom pre zamestnanca aj zamestnávateľa," uviedla.

Podľa Andreja Danka podnikateľský sektor návrh na 13. plat víta. "Prvýkrát historicky bude mať Slovensko dávku, ktorú vám môže dať zamestnávateľ oslobodenú od daní, odvodov," uviedol. Vyplácaný by mal byť k 15. júnu a 15. decembru a určený by bol pre ľudí, ktorí už vo firme odpracovali určitý čas. Pôvodne mal byť pre zamestnancov, ktorí sú vo firme dlhšie ako rok, tento benefit povinný, to sa však nepáčilo zamestnávateľom. Vo finálnej verzii návrhu sú tieto odmeny dobrovoľné. "V prípade, že to tak naozaj bude, tak s tým nemáme problém," uviedol v reakcii na dobrovoľnosť inštitútu viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. 

Analytik INESS Róbert Chovanculiak už dávnejšie upozornil, že tento nástroj bude predstavovať výzvu predovšetkým pre verejný sektor. "Tam niektoré tarifné platy ešte stále nedosahujú ani úroveň minimálnej mzdy a je otázne, koľko zdrojov sa nájde na vyplácanie odmien," dodal.

Toto opatrenie by malo byť súčasťou dodatku ku koaličnej zmluve, o ktorej budú vládni partneri rokovať zajtra. Okrem neho by mali byť predmetom debaty i nočné zmeny, ako aj práca cez víkendy a sviatky. Premiér Robert Fico však upozornil, že zámerom je nezvyšovať štátny deficit, a preto bude potrebné prerokovať, na čo vláda reálne má.

Hospodárske noviny, 11.9.2017 link

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards