Daň za poschodie. Smer navrhuje nové zdaňovanie nehnuteľností (Sme)
Martin Vlachynský sa 29.6.2017 vyjadril pre denník Sme k návrhu zmeny spôsobu zdaňovania nehnuteľností

Zmeny v platení daní z nehnuteľností od nás očakáva aj OECD.
BRATISLAVA. Daň, ktorú platia vlastníci domov, by sa mala zvyšovať. Ľudia by mohli platiť dvoj- až trojnásobne viac ako v súčasnosti. Po novom by sa totiž rozloha nehnuteľnosti násobila počtom podlaží, viac by teda platili podpivničené alebo poschodové domy.
Táto správa pred pár dňami prebehla médiami a nejde o hoax.
Poslanci parlamentu za Smer Ľubomír Peták a Igor Choma spolu s poslankyňou za stranu Most-Híd Editou Pfundtnerovou totiž naozaj predložili do parlamentu návrh na zmenu zákona o miestnych daniach a navrhujú zdaniť nehnuteľnosti podľa rozlohy a počtu podlaží.
Otočili a chcú rokovať o zmenách
Zmeny už prešli v Národnej rade prvým čítaním, a to bez toho, aby ich predtým pripomienkovala verejnosť.
Edita Pfundtner teraz ako jedna z predkladateľov otočila. "Politik má načúvať ľuďom a svojim voličom," povedala pre Pravdu, ktorá na prípad upozornila ako prvá a neskôr sa ku kritike pridali ďalšie média.
Pfundtnerová tvrdí, že nechce zaťažovať vlastníkov rodinných domov a Most-Híd podľa nej návrh v aktuálnom znení nepodporí. Cez pozmeňujúci návrh chce teraz dosiahnuť, aby sa vyššie zdanenie dotklo len podnikateľov, a nie vlastníkov súkromných domov.
Z toho vyplýva, že poslanci návrh z parlamentu stiahnuť neplánujú, iba hovoria o "opravách".
V podobnom duchu sa na svojom facebookovom profile vyjadril aj druhý predkladateľ Ľubomír Peták. "Pri prerokúvaní zákona v parlamente sme pripravení zohľadniť všetky konštruktívne pripomienky," napísal.
Ako bude konečný návrh vyzerať a či sa dotkne len podnikateľov, alebo v nejakom znení aj ľudí, nie je v súčasnosti možné povedať.
Chýbajúce prepočty
V súčasnosti výška dane z nehnuteľnosti závisí od veľkosti zastavanej plochy. K nej si každá obec stanoví svoj príplatok za každé podlažie, ktoré budova má. Väčšinou šlo len o isté percento z dane.
Poslanci však navrhli, aby sa počítala inak - ako súčin zastavanej plochy a počtu nadzemných aj pozemných podlaží. Zjednodušene povedané, daň sa mala platiť z každého poschodia v dome.
Niektorí ľudia by tak mohli po novom platiť dvoj- až trojnásobne viac, ako platia dnes, informovali médiá. Išlo o ich vlastný prepočet, keďže v novele zákona, ktorú poslanci predložili, žiadne prepočty neboli.
Aj podľa prepočtov SME by návrh zdanenie nehnuteľností výrazne zvýšil. Napríklad vlastník podpivničeného rodinného domu so zastavanou plochou 200 štvorcových metrov v bratislavskej Záhorskej Bystrici platí daň asi 94 eur. Po novom by daň stúpla na 187 eur (200 m2 x 2 podlažia x sadzba dane 0,468 eura/m2).
Petrák na svojom facebooku neskôr tvrdil, že informácie o trojnásobnom zvýšení sú zavádzajúce. Tvrdí, že dane by sa zvýšili pri niektorých domoch maximálne o 25 percent. Isté prepočty zverejnil aj na svojom facebooku.
Nový výpočet dane považuje Petrák stále za spravodlivejší, lebo zrovnoprávňuje platiteľov dane z bytov s platiteľmi dane z rodinných domov.
Podľa ich návrhu mali samosprávy na daniach vybrať ročne až o 14 miliónov eur viac.
Analytik INESS Martin Vlachynský si navrhované zvýšenie nevedel predstaviť v praxi. Tvrdil, že máloktoré obecné zastupiteľstvo si v nedávnej histórii dovolilo razantnejšie zvyšovať sadzby. S novou legislatívnou by podľa neho mali obce možnosť vyhovoriť sa na nový vzorec vlády.
Cenové mapy
Daňová poradkyňa Alica Orda Oravcova hovorí, že zvýšenie dane z nehnuteľnosti sa dalo očakávať, keďže zmenu v platení dane z nehnuteľnosti od nás do desiatich rokov požaduje aj OECD.
Konkrétne hovorí o zavedení cenových máp, o ktoré sa Slovensko v minulosti už neúspešne pokúšalo, keď chcelo zdaniť luxusné domy. Plán ministerstva financií však stroskotal na tom, že nevedelo presne povedať, čo je luxusná nehnuteľnosť.
Skôr či neskôr dane z nehnuteľností na Slovensku zrejme pre cenové mapy porastú.
"V prípade, ak by mali byť zvýšené sadzby z nehnuteľnosti vzhľadom na reálnu hodnotu nehnuteľnosti na základe cenových máp, bolo by zvýšenie oveľa vyššie, ako je súčasne navrhované," dodáva Oravcová.