Daň z nehnuteľností sa môže zvýšiť (Sme)

Denník Sme publikoval 30.6.2017 článok venovaný navrhovanej zmene spôsobu výpočtu dane z nehnuteľnosti, ktorú komentoval Martin Vlachynský

Daň z nehnuteľností sa môže zvýšiť  (Sme)

Smer navrhuje, aby sa domy zdaňovali po novom, nielen podľa zastavanej plochy, ale aj počtu podlaží

Zmeny v platení daní z nehnuteľností od nás očakáva aj OECD.

BRATISLAVA. Daň, ktorú platia vlastníci domov, by sa mala zvyšovať. Ľudia by mohli platiť dvoj- až trojnásobne viac ako v súčasnosti. Po novom by sa totiž rozloha nehnuteľnosti násobila počtom podlaží, viac by teda platili podpivničené alebo poschodové domy. Táto správa pred pár dňami prebehla médiami a nejde o hoax. Poslanci parlamentu za Smer Ľubomír Petrák a Igor Choma spolu s poslankyňou za stranu Most-Híd Editou Pfundtnerovou totiž naozaj predložili do parlamentu návrh na zmenu zákona o miestnych daniach a navrhujú zdaniť nehnuteľnosti podľa rozlohy a počtu podlaží.

Otočili, chcú rokovať

Zmeny už prešli v Národnej rade prvým čítaním, a to bez toho, aby ich predtým pripomienkovala verejnosť. Edita Pfundtner teraz ako jedna z predkladateľov otočila. "Politik má načúvať ľuďom a svojim voličom," povedala pre Pravdu, ktorá na prípad upozornila ako prvá a neskôr sa ku kritike pridali ďalšie médiá. Pfundtnerová tvrdí, že nechce zaťažovať vlastníkov rodinných domov a Most-Híd podľa nej návrh v aktuálnom znení nepodporí. Cez pozmeňujúci návrh chce teraz dosiahnuť, aby sa vyššie zdanenie dotklo len podnikateľov, a nie vlastníkov súkromných domov. Z toho vyplýva, že poslanci návrh z parlamentu stiahnuť neplánujú, iba hovoria o "opravách". V podobnom duchu sa na svojom facebookovom profile vyjadril aj druhý predkladateľ Ľubomír Petrák. "Pri prerokúvaní zákona v parlamente sme pripravení zohľadniť všetky konštruktívne pripomienky," napísal. Ako bude konečný návrh vyzerať a či sa dotkne len podnikateľov, alebo v nejakom znení aj ostatných ľudí, nie je v súčasnosti možné povedať.

Chýbajúce prepočty

V súčasnosti výška dane z nehnuteľnosti závisí od veľkosti zastavanej plochy. K nej si každá obec stanoví svoj príplatok za každé podlažie, ktoré budova má. Väčšinou šlo len o isté percento z dane. Poslanci však navrhli, aby sa počítala inak – ako súčin zastavanej plochy a počtu nadzemných aj pozemných podlaží. Zjednodušene povedané, daň sa mala platiť z každého poschodia v dome. Niektorí ľudia by tak mohli po novom platiť dvoj- až trojnásobne viac, ako platia dnes, informovali médiá. Išlo o ich vlastný prepočet, keďže v novele zákona, ktorú poslanci predložili, žiadne prepočty neboli. Aj podľa prepočtov SME by návrh zdanenie nehnuteľností výrazne zvýšil. Napríklad vlastník podpivničeného rodinného domu so zastavanou plochou 200 štvorcových metrov v bratislavskej Záhorskej Bystrici platí daň asi 94 eur. Po novom by daň stúpla na 187 eur (200 m2 x 2 podlažia x sadzba dane 0,468 eura/m2). Petrák na svojom facebooku neskôr tvrdil, že informácie o trojnásobnom zvýšení sú zavádzajúce. Tvrdí, že dane by sa zvýšili pri niektorých domoch maximálne o 25 percent. Isté prepočty zverejnil aj na svojom facebooku. Nový výpočet dane považuje Petrák stále za spravodlivejší, lebo zrovnoprávňuje platiteľov dane z bytov s platiteľmi dane z rodinných domov. Podľa ich návrhu mali samosprávy na daniach vybrať ročne až o 14 miliónov eur viac. Analytik INESS Martin Vlachynský si navrhované zvýšenie nevedel predstaviť v praxi. Tvrdil, že máloktoré obecné zastupiteľstvo si v nedávnej histórii dovolilo razantnejšie zvyšovať sadzby.

Cenové mapy

Daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová hovorí, že zvýšenie dane z nehnuteľností sa dalo očakávať, keďže zmenu v platení dane z nehnuteľností od nás do desiatich rokov požaduje aj OECD. Konkrétne hovorí o zavedení cenových máp, o ktoré sa Slovensko v minulosti už neúspešne pokúšalo, keď chcelo zdaniť luxusné domy. Plán ministerstva financií však stroskotal na tom, že nevedelo presne povedať, čo je luxusná nehnuteľnosť. Skôr či neskôr dane z nehnuteľností na Slovensku zrejme pre cenové mapy porastú.

Sme pripravení zohľadniť všetky konštruktívne pripomienky. Ľubomír Petrák, jeden z predkladateľov návrhu zákona

Michaela Kušnírová
Sme, 30.6.2017
 
INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards