Ďalšie milióny pre firmy prídu už čoskoro. Mnohé so zelenými energiami na štát nečakali a pomohli si samy

Denník Hospodárske noviny uverejnil komentár analytika Radovana Ďuranu k zelenej transformácii firiem. 

Ďalšie milióny pre firmy prídu už čoskoro. Mnohé so zelenými energiami na štát nečakali a pomohli si samy

Radovan Ďurana, INESS odpovedá na novinárske otázky: 

"Spotreba elektriny a plynu v priemyselnej výrobe na Slovensku klesla, ale najmä vďaka nižšej produkcii. Vypínanie fabrík pre náhly skok cien energií nemožno považovať za transformáciu. Zároveň však nemôžeme ignorovať efekt emisných povoleniek, ktoré  zvyšujú cenu elektriny o cca 30€/MWh. Vysoká cena povoleniek a ich klesajúce množstvo tlačí na presun výroby z Európy do zahraničia, kde je uhlík zdanený násobne menej.

O investíciach by mala rozhodovať cena a návratnosť investície. Uhlíková daň, v súčasnosti v podobe povoleniek, to už v oblasti energetiky aj priemyslu robí. Dotácie predpokladajú, že úradník vie, čo sa oplatí dekarbonizovať ako prvé. To je omyl, štát nemá ako vedieť, čo sú najvýnosnejšie investície. Na druhú stranu, štát získava obrovské prostriedky so zdaňovania emisií. Ako naložiť s týmito prostriedkami? Existujú dva pohľady, kvázi sociálna spravodlivosť - uhlíková dividenda, ktorá je distribuovaná občanom. Druhý pohľad sú klimatické ciele. Z globálneho (emisného) pohľadu by mali byť tieto prostriedky použité na investície v rozvojovom svete, aby sa vyhol uhoľnej perióde. Podpora nízkouhlíkových investícii v rozvojových krajinách by mala omnoho vyšší prínos  z pohľadu poklesu emisií, ako znižovanie emisií priemyslu na SLovensku, ktorý má za sebou viac než dekádu investícií do vyššej efektivity. "

Celý článok zo dňa 8.9.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards