Čo zachráni ekonomiku

Róbert Chovanculiak sa pre Nový Čas vyjadril k rastúcej nezamestnanosti. 06. 05. 2020.

Čo zachráni ekonomiku

Robert Chovanculiak, analytik INESS

- Slovenská ekonomika sa prepadla druhou najvyššou rýchlosťou zo všetkých krajín EÚ. Predbehli sme aj krajiny silno zasiahnuté koronavírusom, ako sú Taliansko a Španielsko. Vzhľadom na hrubý Zákonník práce, ktorý reguluje prepúšťanie, sme neboli na Slovensku svedkami takého rýchleho prepúšťania, ako napríklad v USA, Nórsku alebo susednom Rakúsku. Aj u nás budeme v najbližších mesiacoch svedkami postupného rastu miery nezamestnanosti. Vláda by mala čím najrýchlejšie rozviazať ruky produktívnej časti ekonomiky, odstrániť zbytočné regulácie a byrokraciu, znížiť daňovo-odvodové zaťaženie práce, zoštíhliť a zefektívniť fungovanie verejnej správy a vytvoriť právny štát, kde sa dá spoľahnúť na súdy a legislatívnu stabilitu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards