Čo hovoríte na rozpočet a sociálny balíček?

Róbert Chovanculiak sa pre Denník N vyjadril k rozpočtu. 27. 07. 2020.

Čo hovoríte na rozpočet a sociálny balíček?

Róbert Chovanculiak, INESS

Na začiatok malá hádanka: Trinásty dôchodok, bezplatná doprava a rast minimálnej mzdy – čo je to? Odpoveď: prvý sociálny balík Roberta Fica z roku 2014. Len trinásty dôchodok bolo zvyšovanie vianočného príspevku, bezplatná doprava sa týkala vlakov a nie autobusov a minimálna mzda vzrástla o 7,9 % a nie o 6,9 %. Politická ekonómia nás učí, že ak dokážu politici prijímať racionálne a nepopulárne opatrenia, tak je to na začiatku volebného obdobia. Sociálna psychológia nás učí, že ak sa dokážu ľudia uskromniť a utiahnuť si opasky, tak je to v čase krízy a ohrozenia. Súčasná vláda tieto poznania zahodila za hlavu a nechala sa uniesť atmosférou rozdávania, ktorá sa šíri po chodbách Európskej rady a Komisie, a ilúziou lacného života na dlh, ktorú okolo seba šíri Európska centrálna banka. Výsledkom je slovenský sociálny balíček v čase fiškálneho armagedonu. A problém nie je len to, že sa míňa, keď nie je z čoho. Problém je aj to, že sa míňa nesystémovo, plošne a populisticky. Nesystémovo: nikto nepredstavil žiadnu reformu a analýzu sociálneho systému, prišla len tlačovka s ad hoc darčekmi. Plošne: nikto sa nesnažil zamyslieť, či potrebujú nové dávky aj rodičia bohatých detí, tehotné ženy s vysokými platmi alebo dôchodcovia rentieri. Populisticky: nikto sa nepozrel, ktoré skupiny sú najohrozenejšie z pohľadu chudoby. Teda či potrebujú pomoc viac ľudia na dávkach v hmotnej núdzi, ktoré sa nezvyšovali prakticky dekádu, alebo dôchodcovia, ktorým posledné vlády venovali nadmernú pozornosť a ktorých miera ohrozenia chudobou je na Slovensku druhá najnižšia v EÚ.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards