Chlebom a soľou - Ceny potravín a znížená DPH

Zníženie sadzby DPH na ďalšie skupiny potravín je formou daňového stimulu voči spotrebiteľom, aj výrobcom potravín. Je  však  nesprávne,  ba  priam  naivné  očakávať,  že  zníženie  sadzby  DPH  povedie  k alikvótnej zmene v koncových cenách dotknutých potravín.

Chlebom a soľou - Ceny potravín a znížená DPH

V publikácii Chlebom a soľou - Ceny potravín a znížená DPH sme sa pozreli na faktory, ktoré v súčanosti ovplyvňujú ceny potravín na Slovensku. Medzi ne patrí aj rastúca minimálna mzda a príplatky, dane z nehnutelností, či stúpajúce ceny energií. Venujeme sa však aj spôsobu vzniku trhovej ceny. Tá nie je len účtovnou sumou nákladov, ale výsledkom neustáleho stretu dopytu a ponuky.

Publikáciu si môžete ako PDF stiahnuť tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards