Český priemysel by spoločnú menu privítal. Podľa analytikov vplyv eura netreba preceňovať

Týždenník Trend uverejnil hodnotenie analytika Martina Vlachynského k možnému prijatiu eura Českou republikou, jeho vplyvu na ekonomiku a možných rizikách. 

Český priemysel by spoločnú menu privítal. Podľa analytikov vplyv eura netreba preceňovať

Martin Vlachynský, INESS:

"1. To je primárne politická otázka, nie ekonomická. Malo by Česko preniesť monetárnu politiku na ECB alebo nie? Má to svoje výhody a nevýhody. Mám ale pocit, že vo verejnej debate sa tejto otázke pripisuje príliš veľká dôležitosť. Česká ekonomika je pomerne silne integrovaná s Nemeckom. Medzi scenármi Česko bez eura a s eurom preto nečakám dramatické rozdiely. Napríklad pri priamych zahraničných investíciách vplyv eura vo V4 na prvý pohľad nie je veľmi viditeľný.

2. Existuje pár očividných pozitív, ako je napríklad zníženie transakčných a hedžových nákladov. Opakujem však, že ak niekto čaká nejaký dramatický moment zo zavedenia eura, tak sa nedočká. Švédsko (a do menšej miery Dánsko, ktorého krone je na euro ukotvené) je príkladom, že na konci dňa sa v Európskej únii (EÚ) dá veľmi dobre fungovať aj bez eura.

3. Prijatie eura predstavuje vstup do politického projektu. Nie je to len mena, ale aj sieť vzájomných záväzkov, keď Česi budú ručiť za dlh Talianov (a naopak). Hlavným efektom eura pred 20 rokmi bolo prudké zníženie úrokových nákladov pre štátne dlhy. No tento efekt je už dnes vyčerpaný."

Celý článok zo dňa 13.8.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards