Cena práce jedného zamestnanca od začiatku tohto roka stúpla, upozorňuje analytik

Martin Vlachynský sa pre 24hod.sk vyjadril k vyššej minimálnej mzde. 01. 03. 2020.

Cena práce jedného zamestnanca od začiatku tohto roka stúpla, upozorňuje analytik

Modelový zamestnanec

Ako uvádza Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) , na portáli cenazamestnanca.sk je možné sledovať, ako vplývajú tieto zmeny na náklady spojené so zamestnávaním.

Ako príklad analytik INESS Martin Vlachynský uvádza modelového zamestnanca v priemysle vo veku 30 rokov, s hrubou zmluvnou mzdou 900 eur, 20 hodinami nadčasov, 48 hodinami odpracovanými v nočnej smene, 8 hodinami práce v sobotu a 8 hodinami v nedeľu.

"Náklad na reálne odpracovaný človekomesiac v takomto prípade skokovo narastie vďaka vyšším príplatkom o 16 eur, z 1 827 eur na 1 843 eur, čo je nárast o necelých 0,9 %," tvrdí.

Zvýšenie povinných príplatkov nie je jediná zmena, ktorá od januára tohto roka nastala. Po novom platí, že nárok na 5-týždňové platené voľno má aj zamestnanec mladší ako 33 rokov, ktorý sa stará o dieťa.

Kalkulačka zráta náklady

Len táto samotná zmena podľa analytika INESS znamená mesačné zvýšenie nákladov na modelový človekomesiac o 36 eur, teda 2 %. "Spolu s rastúcimi príplatkami modelový zamestnanec od 1. januára zdražel o 52 eur, teda 2,85 %," dodal Vlachynský.

Kalkulačka cenazamestnanca.sk na základe vstupov používateľa zráta celkové výdavky zamestnávateľa na zamestnanca – mzdu, dane a odvody, príplatky ku mzde, 13. a 14. mzdu, ale aj príspevok na stravu, sociálny fond, či rekreačné poukazy.

Kalkulačka berie do úvahy aj reálne odpracovaný čas, preto odrátava dovolenky, práceneschopnosť, či návštevy lekára. Výsledkom je náklad na človekomesiac a človekohodinu – náklad na zamestnancom reálne odpracovaný mesiac, či hodinu.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards