Čas na zmenuV sociálnych dávkach je chaos, ďalšie balíčky ho nevyriešia

Radovan Ďurana sa pre Postoj vyjadril k výpočtom dávok. 07. 09. 2020.

Čas na zmenuV sociálnych dávkach je chaos, ďalšie balíčky ho nevyriešia

Životné minimum sa zvyšuje podľa toho, ako rástli priemerné príjmy prípadne výdavky slovenských domácností. Vždy sa použije veličina, ktorá rástla menej. No a ak je inflácia nízka, čo je prípadom Slovenska v posledných rokoch, životné minimum rastie iba veľmi málo.

Problémom tejto formy výpočtu je však podľa analytika Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz Radovana Ďuranu aj to, že nereflektuje zmeny v spoločnosti a teda aj v skladbe výdavkov potrebných na prežitie. Ako príklad môže poslúžiť používanie mobilného telefónu. „Kedysi telefón nemal každý, jedna domácnosť mala jednu pevnú linku a tá slúžila štyrom ľuďom. No dnes má mobil každý. Dá sa bez neho prežiť, ale na normálne fungovanie je nevyhnutný,“ vysvetlil Ďurana.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards