Čaká nás uťahovanie opaskov?

Televízia JOJ odvysielala dňa 13.8.2023 vyjadrenie analytika Radovana Ďuranu k stavu verejných financií. 

Čaká nás uťahovanie opaskov?

Radovan Ďurana, INESS:

"Slovenské verejné financie sú vo veľmi zlom stave. Tento rok by mali skončiť s najvyšším deficitom v Európskej únii. Aby si to občan vedel predstaviť, pri prídavku na dieťa v hodnote 60 EUR, 10 EUR z tohto prídavku si musíme požičiavať.
Zvýšenie tabakových daní alebo alkoholových daní možno prinesie desiatky alebo stovky miliónov eur, ale my potrebujeme každý rok znížiť deficit o miliardu a aj viac. Mzdové výdavky dosahujú 12 miliárd EUR, takže pre ilustráciu, ak by sa podarilo znížiť mzdové výdavky o 10 %, to neznamená hneď, že by sa radikálne muselo prepúšťať. Ono stačí, aby sa platy nevalorizovali."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards