Byrokratická odysea podnikania v SR

Ku byrokracii prispievajú neustále novalizácie a v tomto chaose sa slovenskí podnikatelia musia vedieť zorientovať.

Byrokratická odysea podnikania v SR

Podľa analytika z INESS Martina Vlachynského je pozitívne, že ministerstvo hospodárstva pripravilo balíček 34 opatrení, ktoré majú znížiť byrokraciu v podnikaní. Pripomenul však, že mnohé z týchto dobrých opatrení prichádzajú do praxe oklieštené. ,,Chýba tu systematický boj proti byrokracii, ktorý by prechádzal z vlády na vládu," pripomína.

Byrokratický index podnikateľa sa nezlepšuje

Zabehnutá firma so štyrmi zamestnancami musí urobiť ročne 78 administratívnych úkonov, ktoré zaberú 164 hodín času, čo je takmer jeden pracovný mesiac ročne. Pritom ju to stojí 1 651 eur ročne, teda 137,60 eura mesačne. Začatie podnikania (vznik novej firmy) vyžaduje až 33 úkonov s časovým nákladom 36,5 hodiny. Takto pretavili do čísiel administratívnu záťaž analytici Inštitútu ekonomických a spoločenskýchanalýz INESS. Vyjadrili ju v Byrokratickom indexe.
 

trend.sk 19.10. Zuzana Kollárová

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards