Brexit si môžu odskákať farmári, Brusel chce krátiť dotácie (Aktuality.sk)

Martin Vlachynský komentoval 4.7.2017 návrh EÚ na okresanie príspevkov poľnohospodárom ako reakciu na výpadok z rozpočtu po Brexite pre Aktuality.sk

Brexit si môžu odskákať farmári, Brusel chce krátiť dotácie  (Aktuality.sk)

Jednou z možností, ako nahradiť výpadok peňazí z Británie, je krátenie dotácie pre poľnohospodárov. Budú preto ceny potravín rásť?

Odchodom Veľkej Británie sa rozpočet Európskej únie zmenší o 12 miliárd eur. Brusel preto prichádza s návrhmi, ako osekať výdavky.

Európska komisia podľa portálu politico.eu zvažuje, že okreše príspevky poľnohospodárom.

Rovnaké podmienky

Naše ministerstvo pôdohospodárstva zatiaľ ešte presn nevie, aké stanovisko zaujme v prípade krátenia peňazí.

"Doposiaľ ministri poľnohospodárstva neriešili finančné aspekty spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020," povedala Zuzana Peiger Ačjaková z tlačového odboru rezortu pôdohospodárstva.

Slovensko vraj bude v prvom rade obhajovať spravodlivé nastavenie rozpočtu. "Na jednotnom spoločnom trhu musia platiť rovnaké pravidlá a to sa týka aj spravodlivého prerozdelenia finančných obálok naprieč členskými štátmi," vysvetlila Ačjaková. 

Tým narážala na rozdielne výšky dotácií, pretože farmári zo starších členských štátov dostávajú stále vyššiu podporu než poľnohospodári s niekdajších socialistických krajín..

Naši farmári nechcú škrty

Aj samotní slovenskí poľnohospodári upozorňujú predovšetkým na nerovnaké podmienky.

"Spoločná poľnohospodárska politika by mala byť naozaj spoločná s rovnakými podmienkami pre poľnohospodárov vo všetkých členských štátoch EÚ, nedeformujúca spoločný trh. Preto požadujeme rovnakú úroveň výšky priamych platieb pre všetkých," vyhlásila hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Na druhej strane naši farmári budú presadzovať, aby sa rozpočtové škrtli dotkli dotácií čo najmenej.

Ako to bude s cenami?

Niektorí odborníci vítajú zámer Európskej komisie. Riešiť rozpočtovú dieru škrtaním v spoločnej poľnohospodárskej politike považuje analytik pravicového inštitútu INESS Martin Vlachynský za veľmi rozumný nápad.

"Táto politika je dlhodobo veľkou boľačkou EÚ. Poľnohospodárstvo by malo vyrábať pre spotrebiteľov, nie pre naplnenie tabuľkových predstáv úradníkov," priblížil Vlachynský.

Podľa neho z pohľadu Slovenska by bolo najlepšie, keby sa znížili rozdiely medzi starými a novými členmi, čiže by sa škrtalo najmä u starých členov.

"Takýto návrh je ale asi politické sci-fi, hlavne keď už medzi hlasujúcimi nebude Spojené kráľovstvo, ktoré nebolo príliš naklonené súčasnej farmárskej politike," dodal Vlachynský.

Či sa môžu nižšie dotácie prejaviť na vyšších cenách potravín, odborníci zatiaľ nevedia odhadnúť. Všetko bude totiž závisieť na tom, o koľko sa zníži podpora pre poľnohospodárov a či členské štáty budú môcť dorovnať tieto výpadky zo svojich národných rozpočtov.

Martin Odkladal
Aktuality.sk, 4.7.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards