Braňo Závodský Naživo: Boris Kollár (Rádio Expres)

Braňo Závodský 28.6.2017 v diskusií s Borisom Kollárom použil závery INESS ohľadom rastu mzdových nákladov štátu spojeným s prijímaním nových zamestnancov 

Braňo Závodský Naživo: Boris Kollár (Rádio Expres)

Výňatok:

Branislav Závodský: "Teraz myslíte každý zamestnanec z pohľadu, že štátu, alebo úplne že..."

Boris Kollár: "Úplne, že všetci. Tak to..."

Branislav Závodský: "200 eur plus?"

Boris Kollár: "200 euro plus. Dal nám za pravdu dokonca aj pán prezident, keď bol v parlamente, ten hovoril o nejakých 100 eurách, ale v skutočnosti je to až tých 200 euro, sme to, už sa k tomu vyjadrujú aj ďalší ekonómovia, skutočne tuná je tá disproporcia. My tvrdíme, že to treba spravodlivo rozdeľovať, lebo tento HDP už dneska nejaké máme, rozdeľujeme to, ale nie spravodlivo. A preto tvrdím, aj teraz tým štrajkom v tom..."

Branislav Závodský: "Volkswagene."

Boris Kollár: "Že tí ľudia dostali len to, čo si naozaj zaslúžia. A toto bude spôsobí ďalšiu lavínu. Ja som presvedčený, že to prejde aj smerom k ostatným veľkým podnikom."

Branislav Závodský: "Uvidíme. Nakoniec sa ukazuje, že tie požiadavky odborárov vôbec neboli prehnané, pretože keď sa všetko skončilo a bolo vyrokované, tak Volkswagen Slovakia prišiel s tým, že on núkal niečo okolo 12 percent navyše, čiže zdá sa, že ich požiadavky boli skutočne oprávnené na to, v akej kondícii ten podnik je, ale ja to nechcem nejak komentovať, skôr sa chcem spýtať na toto, pretože áno, zachytil som aj ja z vašich, ako to povedať, straníckych, alebo teda, keďže vy ste hnutie, tak z orgánov vášho hnutia, že by ste práve chceli dosiahnuť toto, aby každý zamestnanec dostal o 200 eur na Slovensku vyšší plat, a ja by som sa chcel spýtať, keďže okrem toho by ste chceli aj nižšie dane, dokonca pre malých podnikateľov na úrovni 16 percent, ak som to správne pochopil, takisto odvody nižšie, takisto bonusy pre zamestnávateľov, ktorí by to zohľadňovali v platoch tých svojich zamestnancov, a teraz, pán predseda, pár takýchto faktov, že podľa inštitútu INESS len medzi rokmi 2016 a 17 napriek reforme ESO ministra Kaliňáka vzrastie počet zamestnancov tohto štátu... 8 percent navyše. Je to len preto, pretože zhodou okolností v Slovenskej akadémii vied klesne o 700 počet zamestnancov. Najviac pribúda ministerstvu vnútra, to je 1 100 ľudí. Pán predseda, inštitút INESS vyrátal toľko, že každý z občanov tejto krajiny vrátane batoliat a dôchodcov sa bude musieť na daniach o 30 eur navyše skladať, aby štát tieto mzdové náklady vypočítané na 170 miliónov eur ročne, zaplatil. Odkiaľ vy chcete zobrať tieto peniaze na to, aby teda dostal každý zamestnanec v tejto krajine 200 eur plus, naozaj to stačí, že len zoberiete niekomu inému na daniach?"

Boris Kollár: "Je to viacej, samozrejme, keď si zoberiete ten náš program, tam to všetko popisujeme, ale je to súhrn viacerých opatrení, ktoré treba spraviť."

Branislav Závodský: "Lebo znie to tak, ako sľubujete všetko, ale nevieme, komu zoberieme."

Boris Kollár: "Vieme presne, komu zoberieme. My vieme presne, komu zoberieme."

Branislav Závodský: "Oligopolom a monopolom."

Boris Kollár: "Oligopolom, monopolom zoberieme, začneme tvrdo šlapať podvodníkom s DPH po krku, lebo skutočne, keď si zoberiete, my sme zaviedli data mining, my sme máme jeden z najprísnejších výkazníctiev DPH. Keď takéto niečo zaviedli v Dánsku, tak zrušili, znížili objem karuselových obchodov na DPH, tých proste podvodov, o 80 percent."

Branislav Závodský: "A to sa darí aj u nás, no 80 percent nie, to nehovorím..."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards