Boj o minimálnu mzdu. Odborári opustili rokovanie
Róbert Chovanculiak sa pre Pravdu vyjadril k minimálnej mzde. 24. 08. 2020.
Zvyšovanie minimálnej mzdy v čase, keď ekonomika zaznamenala historicky najvýraznejší prepad – 12,1 percenta – neschvaľujú ani odborníci. Podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Róberta Chovanculiaka ide o obrovský hazard. „Nikto nevie povedať, koľko bude recesia trvať a aké rýchle bude oživenie ekonomiky,“ hovorí analytik.
Navyše, zvyšovanie minimálnej mzdy je podľa neho témou, ktorú roky zneužívajú politici. Pričiňujú sa o ňu pravidelne, a to dvakrát rýchlejším tempom, ako rastie priemerná mzda a štyrikrát rýchlejšie, ako sa zvyšuje produktivita práce. Inak to nebude ani na budúci rok, keď sa nárast priemernej mzdy očakáva len o 3,1 percenta. Navrhovaná minimálna mzda pritom predstavuje nárast o 7,4 percenta. „Takýto postup bránil vytváraniu pracovných miest v okresoch so stále vysokou mierou nezamestnanosti a, navyše, v súčasnej koronakríze bude tlačiť na rýchlejšie prepúšťanie, ktorého sme už svedkami,“ konštatoval Chovanculiak.
Príliš rýchle zvyšovanie neodporúčajú ani viaceré medzinárodné organizácie. Vďaka nemu sme sa totiž už teraz dostali na čelo Európskej únie v podiele minimálnej mzdy na priemernej mzde. „Tento bude po zvýšení až 54 percent, čo je vysoko nad odporúčanou hranicou,“ vysvetlil Chovanculiak. Vedieme aj v rámci krajín V4. V Česku tvorí minimálna mzda len 44 percent tej priemernej, v Maďarsku 42 percent.
Celý článok si môžete prečítať tu.