Ako sa streliť do nohy a bolesť nechať pocítiť iných
Príklad Kalifornie ukazuje, aká nezmyselná dokáže regulácia byť
Koronavírus nezasiahol len našu imunitu a zdravotníctvo, ale aj našu prácu a ekonomiku. Nikde to nebolo také zreteľné ako v USA, kde prišli o prácu desiatky miliónov ľudí. Čo sa nimi stalo? Časť si našla iné zamestnanie, časť osekala výdavky a ostala žiť z úspor, časť prežíva z dávok. Ale sú aj ľudia, ktorým nestačili dávky, nemali úspory a nenašli si zamestnanie. Aká možnosť ostala pre nich?
Šifry bez povolenia
Šifrovacia aplikácia Threema má o reklamu na Slovensku postarané. Nebyť babráctva jej používateľa, kauza desaťročia by možno uviazla v mŕtvom bode. Asymetrické šifrovanie je pevnosť, ktorú len veľmi ťažko dobiť.
Ako nezabíjať inovácie reguláciami: medzinárodná konferencia o zdieľanej ekonomike
Zdieľaná ekonomika spôsobila revolúciu v poskytovaní služieb. Umožnila oživenie nevyužívaného kapitálu, pomocou reputačných mechanizmov vytvára tlak na zlepšovanie kvality služieb a vytvorila nové možnosti privyrobenia si. Napriek mnohým benefitom, ktoré prináša pre poskytovateľov ako aj spotrebiteľov, vznikli konflikty medzi tradičnými poskytovateľmi služieb a platformami zdieľanej ekonomiky. V niekoľkých krajinách sa tieto konflikty žiaľ skončili zákazom činnosti týchto služieb.
Pozvánka: Ako nezabíjať inovácie reguláciami?
INESS organizuje 19. júna v bratislavskom Hoteli Tatra medzinárodnú konferenciu o zdieľanej ekonomike. Vystúpia poprední domáci a zahraniční experti, ktorí budú v dvoch blokoch diskutovať o problematike regulácie zdieľanej ekonomiky a jej budúcnosti na Slovensku.
Zákaz je najľahšia aj najhoršia regulácia
Regulátor nebol za takmer tri roky schopný dohnať tempo zmien v rámci zdieľanej ekonomiky. Črtá sa ale návrh zákona, ktorý by podporil inovácie a najmä umožnil zákazníkom cestovať komfortne a flexibilne.
Regulácie stoja peniaze. Nie všetky majú aj hodnotu
Regulácie by tu nemali byť na to, aby boli. Aj regulácie by mali mať svoju presne zadefinovanú úlohu. A malo by sa skúmať, či a s akými nákladmi túto úlohu napĺňajú. Napríklad regulácie taxikárov sú na to, aby zabezpečili, že zákazník dostane kvalitnú a bezpečnú službu.
Neodplašme Uber a Taxify zo Slovenska
Ako zladiť technológie 21. storočia so starými pravidlami, aby nám príležitosti nepretiekli pomedzi prsty?
Prečo sa aj ty musíš zapojiť do zdieľanej ekonomiky a prísť na seminár do Mojmíroviec
Zdieľanie vecí nie je v zásade nič nové. Už aj naše prababky zdieľali. Mali na to dva dôvody. Žili v menších komunitách, kde každý každého poznal, a tak si mohli dôverovať. Druhým dôvodom bola chudoba. Nie každý na dedine mohol mať koňa a pluh a tak si ich zdieľali.
Nezamýšľané dôsledky a zdieľaná ekonomika
Najhorúcejšou témou posledných týždňov je klasifikácia pracujúcich na platformách zdieľanej ekonomiky. Súd v Londýne potvrdil rozhodnutie, že vodiči Uberu majú byť zamestnanci. Čo nedáva príliš zmysel, ak si uvedomíme, že Uber svojím vodičom nehovorí kedy, koľko ani kde majú pracovať.
Ako nelegálny kontajner zmenil svet
Nové internetové technológie a spoločnosti bojujú s verejnými inštitúciami na rôznych frontoch. Médiá sú toho plné: Uber chcú zakázať v Londýne a už ho zakázali v Paríži. Airbnb chcú zakázať v Prahe a už ho de facto zakázali v Berlíne. Oponenti zdieľanej ekonomiky ju obviňujú z nedodržiavania regulácií. Obhajcovia zdieľanej ekonomiky tvrdia, že tieto regulácie sa na ňu nevzťahujú.