Bitcoin zažíva smutné dni. Ako aj iné meny (HN)
Juraj Karpiš vysvetloval zmeny v cenách kryptomien pre HN. 18.1.2018

Kryptotrh zažil veľký šok. Najznámejšie virtuálne meny sa prepadli rádovo v desiatkach percent. Investori v obavách z toho, čo napáchajú kroky Číny, vyberali svoje peniaze.
Bitcoin je artikel, ktorý trh s virtuálnymi menami preslávil. To, či je bublinou, ako niektorí tvrdili, zatiaľ nikto nevie, no celý kryptotrh sa v posledných hodinách ako jedna veľká bublina správal. Typický praskavý zvuk bol však v tomto prípade nahradený nepríjemným pohľadom investorov na dvojciferné prepady hodnôt. Bitcoin iba nedávno atakoval hranicu 20-tisíc dolárov. Včera sa zas na burze bitstamp jeho hodnota prepadla pod 10-tisíc dolárov, čo je najnižšia hodnota od začiatku decembra. O lavínovom vyberaní ziskov svedčí aj jeho trhový podiel, ktorý sa za posledný mesiac prepadol z 333 miliárd dolárov na 181. "Nikto nevie a nemôže vedieť, či ide o korekciu, alebo návrat smerom k nule. Peniaze definuje, že sú neustále v bubline, čiže nemajú rovnovážnu cenu danú fundamentmi," hovorí o aktuálnom dianí analytik INESS Juraj Karpiš.
Čína zatvorí bane
Okrem iných faktorov je za prepad bitcoinu v posledných dňoch zodpovedná najmä Ázia. Čína svoj postoj ukázala už v minulom roku, keď zakázala uvádzanie nových kryptomien na trh. Regulácie pokračovali zákazom obchodovania s kryptomenami na domácich burzách a tento mesiac čínski predstavitelia vlády prišli s návrhom, ktorý zabraňuje ťažbe bitcoinov. Jedným z dôvodov je energetická náročnosť i obavy, že kryptomeny využívajú špekulanti na pranie špinavých peňazí. Čínskej polícii sa totiž už podarilo vyriešiť tisíce trestných prípadov, spojených s alternatívnymi kryptomenami. Situácia je natoľko vážna, že aj veľké "kryptoťažiarske" spoločnosti v Číne sa už presunuli za hranice, alebo tento krok zvažujú. Jednou z nich bola aj spoločnosť Bitmain Technologies. Jej hovorca Nishant Sharma pre Reuters tvrdí, že svoje pobočky chcú založiť v Amsterdame, Hongkongu či Tel Avive. Ťažiarov láka aj Kanada, ktorá ich chce prilákať lacnou elektrinou. Presun je však pre firmy finančne náročný, preto sa očakáva, že množstvo ťažiarov ukončí svoju činnosť. Svoj podiel na pesimizme investorov má aktuálne aj Južná Kórea. Tunajšie ministerstvo spravodlivosti minulý týždeň oznámilo, že chystá súbor opatrení, ktoré by zabránili iracionálnemu šialenstvu pri investovaní do kryptomien.
Vývoj nejasný
Pred desiatimi dňami dosahoval celý trh s kryptomenami 830 miliárd dolárov. Včera 473 miliárd. "Už dlho tvrdím, že kryptomeny sú bublina. Najťažšie je povedať, kedy praskne. A zdá sa, že k tomu bodu sme už prišli," konštatuje analytik TRIM Kapitál Ronald Ižip. Opačný názor zastáva analytik Nadácie F. A. Hayeka Martin Lindák. "Pokles kryptotrhov je v princípe bežnou vecou a v určitom časovom rámci sa to opakuje," tvrdí Lindák. S tým, že je bitcoin typickou bublinou, nesúhlasí Jaroslav Ľupták, Investment Manager v Neulogy Ventures. "Jeho teoretické využitie ako úložiska hodnoty predstavuje obrovský trhový potenciál," vysvetľuje. Odborníci sa však zhodujú, že opätovný rast hodnoty je možný aj vďaka aktuálnym nízkym cenám.