Bitcoin láme rekordy (TV Markíza)

TV Markíza odvysielala 10.6.2017 reportáž o digitálnej mene bitcoin s komentárom Juraja Karpiša

Bitcoin láme rekordy (TV Markíza)

Jaroslav Zápala, moderátor: "Ak by ste si ho kúpili keď ho vymysleli, bola by to investícia, ktorá vám zmení život."

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: "Hodnota virtuálnej meny bitcoin za 7 rokov stúpla z nuly na takmer 3 tisíc dolárov za jeden."

Jaroslav Zápala: " Kurz sa ale zásadne mení z hodiny na hodinu a nikto nevie akým smerom sa bude uberať."

Martin Petro, redaktor: "Začiatkom roka 2009, krátko po vynájdení, nemal bitcoin prakticky žiadnu hodnotu. Presne pred 7 rokmi sa predával za 8 centov, dnes už zaňho na burze zaplatíte 2900 dolárov, čo je historické maximum."

Juraj Karpiš, analytik INESS: "Tá cena je výsledkom množstva síl, ktoré nepoznáme. Nikto nevie presne čím to je, ale špekuluje sa, že sa zvýšil záujem z Japonska, čiže japonskí investori nakupujú vo veľkom pravdepodobne, pravdepodobne sú to aj čínski investori."

Martin Petro: "Bitcoin už totiž nie je len menou, za ktorú sa na internete kupujú drogy či zbrane. Platiť sa ním dá už takmer za všetko a aj preto rastie neuveriteľným tempom."

Neuvedený (preklad z angličtiny): "Pamätám si, že som ich kupoval pred 2 rokmi asi za 3 stovky, dnes ich predávam 10-krát drahšie. Mám ich ale málo. Len som chcel vidieť ako to funguje."

Martin Petro: "Aby si ich mohol v automate zameniť za eurá, prišiel do Bratislavy až z Budapešti. Pre obrovské preťaženie bitcoinovej siete musel 2 tisíc eur vyberať po troške a pri automate strávil 2 hodiny."

Neuvedený (preklad z angličtiny): "Stále si myslím, že je to v podstate hazard a nič nie je garantované."

Martin Lindák, analytik Nadácie F. A. Hayeka (telefonát): "V krátkodobom horizonte je dosť pravdepodobné, že ten kurz ešte bude rásť, avšak sa to nedá povedať s istotou. Primárne to bude hlavne na vládach, že ako sa postavia k tomu bitcoinu, či budú chcieť nejako regulovať tú infraštruktúru okolo bitcoinu, čiže bitcoinové burzy a podobne, alebo sa k tomu postavia tak otvorene."

Martin Petro: "Na rozdiel od bežných peňazí je počet bitcoinov obmedzený. V budúcnosti ich bude len 21 miliónov a práve od toho sa môže odvíjať aj jeho kurz."

Juraj Karpiš: "Bitcoin je dôležitejší, ale nie z hľadiska ceny, ale z hľadiska toho, že je to inovácia, ktorá zásadným spôsobom zmení finančný svet. Bitcoin vytvoril paralelný finančný systém, ktorý môžu použiť ľudia keď sa snažia ochrániť svoje úspory a obísť klasický bankový systém."

Neuvedený (preklad z angličtiny): "Myslím, že je to revolučná technológia, raz to bude ešte drahšie ako dnes."

Martin Petro: "Kam až môže hodnota bitcoinu narásť, to si nikto ani len netrúfa odhadnúť. Ak si ho ale plánujete teraz ísť kúpiť, treba si to poriadne rozmyslieť, hodnota kurzu je totiž veľmi nestála, z hodiny na hodinu môže stúpnuť, ale aj klesnúť o desiatky eur."

Martin Lindák: "Je výhodné doňho investovať, avšak môžeme aj veľa stratiť, čiže môžeme investovať len toľko, koľko sme ochotní tratiť."

Juraj Karpiš: "Tá cena bude pravdepodobne vo veľkom fluktuovať, čiže rásť alebo klesať a nemyslím si, že je to vhodný spôsob investovania úspor domácností, ide skôr o špekuláciu a treba si uvedomiť, že veľmi rizikovú špekuláciu."

Martin Petro: "Martin Petro, televízia Markíza."
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards