Bezplatné zdravotníctvo je mýtus, zhodujú sa lekári, poisťovňa a analytik

Portál Zdravotnícky denník uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k možnému zavedeniu poplatkov v zdravotníctve. 

Bezplatné zdravotníctvo je mýtus, zhodujú sa lekári, poisťovňa a analytik

Ako uviedol, štáty i občania musia pripraviť na to že náklady na zdravotnú starostlivosť budú rásť a niekto ich musí zaplatiť.

Martin Vlachynský, INESS: 

„Vidíme to všade na západe. U nás ide na zdravotníctvo okolo 6 až 8 percent hrubého domáceho produktu, západná Európa a Spojené štáty sa blížia 20 percentám. Musíme sa baviť o tom, akým spôsobom budú prichádzať zdroje do zdravotníctva – či cez štátny rozpočet, poistné, pripoistenie, nejaký súkromný kapitál či poplatky. Určite to bude musieť byť nejaký balík financií a opatrení, ale musíme definovať, ako by ten balík mal vyzerať. Niekto musí povedať pacientom, že existujú limity. Zvlášť v postsocialistických krajinách je to veľký problém."

Celý článok zo dňa 1.11.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards