Banky rekordne zarobili. Bolo správne, keď ich vláda dodatočne zdanila? (panel expertov)
Portál aktuality.sk nás oslovil s troma otázkami ohľadom bankovej dane. Ich znenie a našu odpoveď nájdete nižšie.
1. Veľké zisky bol jeden z hlavných argumentov ministerstva financií pri zavádzaní dodatočnej dane pre banky. Považujete takýto argument na dodatočné zdanenie za správny?
S rastúcim ziskom rastie aj daň z príjmu. Rastúci zisk bánk by sa teda v rozpočte prejavil tak či tak. Zavádzať špeciálne sadzby dane vtedy, keď politik cíti marketingovú šancu, poškodzuje celé podnikateľské prostredie. Daňové pravidlá by mali byť jednoduché, stabilné a predvídateľné. Ťažko sa podniká v krajine, kde sa politik ráno zobudí a povie si, že ten alebo tamten sektor má nadmerné zisky a idem ho zdaniť.
2. Ak áno, akým spôsobom by mal štát tieto peniaze využiť? Mali by byť použité na nejaký špeciálny zámer alebo by to malo byť na rozhodnutí vlády podľa potreby?
Odpoveď je nie. Ale keďže politici nepočúvajú analytikov, tak je mi jasné, že realita bude iná. Potom akékoľvek dodatočné zdroje by mal štát využiť na znižovanie deficitu, ktorý je najvyšší v EÚ. Tu nie je o čom diskutovať.
3. Ak nie, prečo by mali banky nadmerne zarábať?
Ekonómia žiadne nadmerné zarábanie nepozná. Je to len termín vymyslený populistickými politikmi. Návratnosť aktív v bankovom sektore na Slovensko dosahuje aktuálne okolo 8 %. Je to nadmerne? Koľko by bolo v „poriadku“? Pri 7 % by boli politici spokojní? Alebo pri 5 %? Dnešných 8 % je stále jedna z najnižších hodnôt v eurozóne.
Aktuálny skokový nárast nominálneho zisku je jedným z efektov vysokej inflácie, keď na jednej strane inflácia zvýšila hodnotu spravovaných aktív (cez banky pretečie vyššia suma peňazí) a na druhej strane inflácia vyvolala skokové zvýšenie úrokov na strane centrálnych bánk, čo (opäť skokovo) zvýšilo výnosy bánk z úverov s variabilnými sadzami (čo sú najmä firemné úvery).
To je však dočasná záležitosť, so spomalením ekonomickej aktivity (spomalenie priemyslu, realitného trhu) sa spomalí aj biznis bánk. Dobré roky podnikateľom slúžia na to, aby si pripravili krytie na zlé roky. Pokiaľ ich však cez dobré roky ošklbete (lebo „nadmerné zisky“), tak zlé roky nebudú mať z čoho kryť.