Analytici zisťovali, ako by štát hospodáril za vlády kotlebovcov (TA3)

TA3 publikovalo 11.7.2017 článok o  deficite vznikajúcom v prípade realizácie ekonomického programu strany Kotleba - ĽSNS, ktorý analyzoval INESS

Analytici zisťovali, ako by štát hospodáril za vlády kotlebovcov  (TA3)

Ak by sa strane Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko podarilo uskutočniť svoj program v roku 2017, bol by výsledkom deficit verejných financií vo výške 6,3 mld. eur, tvrdí to Inštitút ekonomických a spoločenských analýz na základe analýzy ekonomického programu strany Kotleba - ĽSNS.

Chcú opustiť EÚ aj NATO

Inštitút upozorňuje, že strana vo svojom programe uvádza, že jej cieľom je vyrovnaný rozpočet. "Len pre porovnanie, 6,3 mld. eur je suma, ktorá dnes putuje na financovanie základného a stredného školstva plus na celé zdravotníctvo. S takýmto vysokým deficitom by sme viac ako dvojnásobne prekročili maastrichtskú hranicu tri percentá deficitu na HDP," uvádza INESS v tlačovej správe k výsledkom analýzy, ktorú poskytol Richard Ďurana z INESS.

INESS pripomína, že strana Mariána Kotlebu navyše plánuje opustiť EÚ a NATO, s čím by boli spojené výdavky na obranu sedem miliárd eur. "Okrem toho chce strana zoštátňovať strategické podniky, čo by vyžadovalo ďalšie investície vo výške asi štyri mld. eur. Teda okrem výrazného nárastu prevádzkových nákladov štátu by zároveň narástli aj investičné výdavky vo výške 11 mld. eur, na ktoré by si štát musel požičať," upozorňuje INESS v štúdii zverejnenej na jej webstránke.

Drahé sľuby

Strana Kotleba – ĽSNS vo svojom programe sľubuje zvyšovať "populárne, ale zároveň aj veľmi drahé výdavky na dôchodky, politiku nezamestnanosti, dotácie do poľnohospodárstva, výdavky na obranu atď. Naopak, šetriť sľubuje z celkového pohľadu len v zanedbateľných výdavkoch, ako je napríklad zníženie poslancov zo 150 na 100, zrušenie financovania politických strán z verejných zdrojov, či zrušenie poplatku do NATO. Okrem toho sľubuje strana ĽSNS znížiť dane na 15 percent", píše INESS.

Inštitút urobil prepočty toho, čo by prinieslo naplnenie Kotlebovho programu pre rok 2017 tak, aby ukázal, čo by sa stalo, keby v súčasnosti vládol Marián Kotleba s jeho volebným programom.
SITA, TA3
TA3, 11.7.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards