Americký býk, japonský medveď, čínske tváre, kórejské kakao a slovenský export

Ak bude býčí trh v amerických akciách pokračovať a index S&P500 zavrie nad hodnotu 2717 (dnes 2573)  tak sa stane po druhej svetovej vojne historicky najväčším.

Americký býk, japonský medveď, čínske tváre, kórejské kakao a slovenský export

Trhy

Bitcoin spravil ďalší rekord a prekonal hranicu 6 100 dolárov. Šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi bitcoin a iné kryptomeny ešte nepovažuje za dostatočne vyzretú technológiu na to, aby ich ECB regulovala.

 

https://pbs.twimg.com/media/DMrYXzAX0AAX8tt.jpg

Darilo sa aj indexu japonských akcií Nikkei. Minulý týždeň dosiahol najvyššiu úroveň on novembra 1996. Už je iba 46 % pod vrcholom z roku 1989.

https://pbs.twimg.com/media/DMC85jwW4AEydfX.jpg

Ekonomika

Budúci týždeň je kľúčové zasadanie ECB, na ktorom trhy očakávajú signály ako a kedy sa zmenší/ukončí európsky program kvantitatívneho uvoľňovania. ECB už má súvahu vo veľkosti 40 % HDP eurozóny a už takmer nie je čo nakupovať.

https://pbs.twimg.com/media/DMZnY3EW4AMEGKS.jpg

ECB dnes za naše novovytvorené peniaze nakupuje štátne dlhopisy v objeme 7 krát väčšom ako je ich čistý prírastok. Čierna diera na štátne dlhy. To sa potom robia deficity.

Francúzsko chce využiť dobré ekonomické časy a konečne tento rok dostať deficit verejných financií pod 3 % HDP. Po takmer desiatich rokoch beztrestného porušovania základného pravidla fungovania spoločnej meny.  Ľudo Odór z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť ako pokazená platňa opakuje, že rozpočet sme mali mať už dávno vyrovnaný aj my.

Úverovanie v USA sa spomaľuje, ako keby sa blížila recesia.

https://pbs.twimg.com/media/DMWnyo8UEAAd422.jpg:large

Pre tých, ktorých trápi príjmová nerovnosť vo svete mám dobré správy. Globálna aj medzinárodná nerovnosť v posledných rokoch rýchlo klesá.

https://pbs.twimg.com/media/DMM7iWeW0AEhs5p.jpg

Nerovnosť poklesla aj keď údaje očistíme o zázrak, ktorý globalizácia a trhové sily umožnili v Číne.

IT – dobrý sluha, zlý pán

Privátne RSA kľúče, ktoré používajú napríklad aj naše alebo estónske občianske preukazy je možné vypočítať z verejných kľúčov. Estónci to riešia, naši vravia, že to nie je veľký problém. Odborníci nesúhlasia. „Skúste hacknúť môj občiansky!“ vyzýva minister vnútra Robert Kaliňák. Teoreticky na to stačí jeho verejný kľúč, cloudová výpočtová kapacita a pár týždňov. Ak idete do toho a náhodou sa vám to podarí, môžete vyhrať (okrem hnevu ministra vnútra) aj bug bounty vo výške 1337 eur.

Bezpečný údajne nie je ani protokol, ktorý používa väčšina wifi pripojení.

Čína pracuje na vytvorení databázy na rozpoznávanie tvárí, ktorá by umožnila identifikáciu každého z 1,3 miliárd občanov do troch sekúnd s 90 % úspešnosťou. Malo by sa to zmestiť do 13  terabajtov.

Novým technologickým firmám je virtuálny sektor pritesný. Populárny kórejský instant messenger KakaoTalk získal licenciu a založil si online banku. Tri mesiace neskôr sa 45 % všetkých nových účtov v krajine otvára práve v KakaoBank. Airbnb developuje apartmány na Floride.

https://pbs.twimg.com/media/DMGFFr2XkAAUVry.jpg

Zdroj: ECB

ECB vyzýva developerov, nech vyvinú mobilnú appku na okamžitý prevod peňazí naprieč Európou. Vyhrajú možnosť prezentácie svojho projektu na podujatí organizovanom ECB. Možno by pomohlo zrušiť ochranný regulačný múr vystavaný okolo bankového sektora. Kto do súťaže prihlási Monero?

Dôležitý slovenský export

Nielen v exporte áut a politikov sme úspešní. Ak prepočítame vývoz lekárov a sestier k veľkosti populácie Slovenska potom sme veľmocou.

http://g8fip1kplyr33r3krz5b97d1.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2017/09/DoctorMigration-714x1123.png

Lekári končia najmä v Českej republike. Sestry okrem tejto krajiny priťahuje aj Rakúsko. Uvidíme ako dlho náš systém odliv vydrží, kým sa budeme musieť, všetci čo môžeme, presťahovať za Andrejom.

Radšej v obleku

Lekári nereagujú na ekonomické podnety len pri migrácii, ale aj pri každodennej práci. Aj tí švajčiarski.

Nedávno to otestovali tamojší ekonómovia. Pacienta len s povrchovým kazom, ktorý podľa Švajčiarskych dentálnych postupov a vyjadrenia štyroch spolupracujúcich referenčných zubárov nemal byť riešený invazívnym zákrokom, poslali postupne k 180tim náhodne vybraným zubárom. 50 z nich odporučilo minimálne jednu zubnú výplň.

Ak existuje prepojenie medzi indikovanou zdravotnou starostlivosťou a príjmami lekára bude existovať tendencia k jej nadmernému ordinovaniu.  Obmedziť informačnú asymetriu a sklon lekárov predpisovať viac svojej starostlivosti než je optimum, je výzva.

Okrem informácií o kvalite lekára na základe jeho výsledkov z minulosti (na Slovensku držím palce) a názoru druhého lekára pomáha proti indukovanému dopytu aj status. Nie ten Facebookový ale spoločenský. Signalizovať moc vyplývajúcu z vysokého spoločenského postavenia. Predstieranie vysokého statusu kvalitným oblekom, drahými hodinkami, luxusným mobilom v kombinácii s viditeľnými kľúčmi od drahého auta znížilo aj v pokuse so švajčiarskymi zubármi počet indikovaných plomb.

Status funguje aj mimo zubársku ambulanciu pri rozhodovaní o závažných, rizikových operáciách. Právnička alebo manželka právnika dostala v inom švajčiarskom výskume od poskytovateľa kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Kým podiel vykonanej hysterektómie (chirurgické odstránenie časti alebo celej maternice) medzi bežnou populáciou bol 16 %, podiel medzi ženami právnikov bol len 8 %. Medzi samotnými lekárkami 10 %. Pravdepodobnosť hysterektómie klesala s dosiahnutým vzdelaním ženy. Podobný vplyv sa zistil aj medzi deťmi právnikov, u ktorých bola výrazne nižšia pravdepodobnosť, že im budú chirurgicky odstránené krčné mandle ako u bežnej detskej populácie.

Text je ekonomickou časťou mailového týždenníka "Zlé peniaze, dobrý život" Juraja Karpiša. Na jeho odber sa možno prihlásiť tu www.jurajkarpis.com

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards