Ako zhodnotiť peniaze z 2. piliera? (Rádio Slovensko)

Radovan Ďurana sa pre Rádio Slovensko vyjadril k zhodnocovaniu úspor na dôchodok. 21.1.2018 

Ako zhodnotiť peniaze z 2. piliera? (Rádio Slovensko)

Ján Božik, moderátor: "Ako zhodnotiť peniaze z 2. dôchodkového piliera? Táto otázka opäť zamestnáva politikov aj odborníkov. Úspory v súkromných penzijných fondoch totiž presahujú 7 a pol miliardy eur. O výstavbe diaľnic z týchto peňazí sa už veľmi nehovorí. Odborníci sporiteľom odporúčajú prestup do výhodnejšieho fondu."

Gabriela Kajtárová, redaktorka: "Investovať do verejných projektov. Takej myšlienke bol pred rokmi naklonený aj vtedajší opozičný politik, dnes štátny tajomník rezortu práce Ivan Švejna z Mosta-Híd. Debata nie je navždy mŕtva, pripúšťa politik, ktorý má dôchodkový systém medzi právomocami."

Ivan Švejna, štátny tajomník ministerstva práce (Most-Híd): "My sme sa o tom bavili pred nejakými štyrmi-piatimi rokmi, ale pravdou je to, že teraz sa o tom nebavíme, ale nevylučujem, že proste tá logika je jasná, proste sú to dlhodobé zdroje, infraštruktúra je jedna zo základných vecí, ale ono to zase vplýva na dlh štátu, atakďalej, ono to je komplikované.

Gabriela Kajtárová: "Komplikované a momentálne aj nevýhodné. Štát si totiž dokáže ľahko a lacno požičať na trhoch, aj sporitelia zhodnotia svoje peniaze lepšie inde. Myslí si Radovan Ďurana z inštitútu INESS. Podľa neho by totiž diaľnice budúcim penzistom veľa nezarobili.

Radovan Ďurana, inštitút INESS: "Keby sme sa bavili o diaľnici z Bratislavy do Trenčína, tak tá by si zarobiť vedela, ale my už teraz staviame diaľnice, kde nevieme dostať ani 20-tisíc áut. Ja by som rád keby budovateľské plány ostali hlboko hlboko v šuflíku a do 2. piliera nijakým spôsobom nevstupovali."

Gabriela Kajtárová: "Oveľa dôležitejší je záujem investovať, zhodujú sa odborníci. Väčšina Slovákov totiž zostáva v konzervatívnych fondoch, odkedy ich tam povinne presunula vláda. Ak by peniaze previedli do odvážnejších investícií, zarobiť už mohli desiatky či stovky eur."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards