Ako si vybrať tú najlepšiu zdravotnú poisťovňu? Na zmenu máte čas len do konca septembra

Portál Aktuality.sk uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k možnostiam zmeny zdravotnej poisťovne a kritériám, na základe ktorých sa môžu klienti rozhodovať. 

Ako si vybrať tú najlepšiu zdravotnú poisťovňu? Na zmenu máte čas len do konca septembra

Martin Vlachynský, INESS: 

"1. Zákon dáva poisťovniam pomerne malý manévrovací priestor v odlíšení produktov. Medicínsky základ aj finančné (odvodové) povinnosti sú pri všetkých troch totožné. Napriek tomu sa v posledných rokoch darí poisťovniam prichádzať so zaujímavými benefitmi. Niektoré sú podobné (benefit na zubára a podobne), no vidíme už aj novinky ako dopravu nad rámec štandardu, telemedicínske služby či využitie umelej inteligencie.
2. Rozdelil by som to na tri skupiny dôvodov. Prvá skupina je „administratívna“ a týka sa primárne živnostníkov a drobných podnikateľov, z ktorých nerieši administratívu zamestnávateľ, ale musia s poisťovňou komunikovať sami. Tu môže zavážiť, ako kvalitné má poisťovňa callcentrum, elektronickú pobočku či aplikáciu.
Druhá skupina dôvodov sú „medicínske“. Ak máte nejaký chronický zdravotný problém, napríklad diabetes, alebo očné problémy, tak niektoré poisťovne ponúkajú špecifické benefity práve na niektoré typy vyšetrení, spoluprácu s niektorými poskytovateľmi, prípadne majú vytvorený program pre chronických pacientov.
Tretia skupina sú “ostatné” benefity, špecifické k poistencovým potrebám. Niekto možno špeciálne ocení telemedicínu, niekto preventívne pripomienky.
3. Ak sa chcete prepoistiť kvôli tomu, že vám súčasná poisťovňa zamietla nejakú liečbu, nebude to mať pravdepodobne veľký zmysel. O tom, čo má poisťovňa preplácať, rozhoduje zákon, ktorý poisťovňa neovplyvní. Existuje špecifický prípad - žiadosť o výnimku, tu však majú všetky tri poisťovne podobný postup rozhodovania a takisto podobné percento potvrdených a zamietnutých žiadostí."

Celý článok zo dňa 11.9.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards