Ako prelomiť ľady v školstve

Už sa nemôžeme spoliehať na malé parametrické zmeny, ktoré nevedú k reálnej zmene. Ani na veľké paradigmatické reformy, ktoré sa nikdy nezačnú. Potrebujeme paralelnú možnosť tu a teraz. Je potrebné vytvoriť priestor „na okraji“ pre šikovných a aktívnych ľudí, ktorí majú víziu, chuť a schopnosti v školstve niečo zmeniť. O tom je naše nová publikácia. O možnosti zakladať tzv. autonómne školy, ktoré získajú slobodu vo fungovaní výmenou za zodpovednosť za výsledky.

Ako prelomiť ľady v školstve

Vedeli ste, že na Slovensku máme 50 škôl, kde 20-tisíc žiakov absolvuje viac ako 10-tisíc vyučovacích hodín a napriek tomu sa nenaučia základy gramotnosti? Ako pomôcť týmto žiakom a školám?  

V novej publikácii Ako prelomiť ľady v školstve predstavujeme príklady najlepších politík zo zahraničnej praxe, ktoré dokázali  zlepšiť výsledky vzdelávania detí zo znevýhodneného prostredia.

Akademický výskum opakovane ukazuje, že najlepšie výsledky prináša možnosť zakladať tzv. charterové resp. autonómne školy. Ako prelomiť ľady v školstve sa snaží zodpovedať dôležité otázky ako: Čo sú základné podmienky a predpoklady úspechu týchto škôl pri zavádzaní na Slovensku? Prečo je dôležité umožniť preberanie verejných škôl do správy úspešných prevádzkovateľov? A ako sa musí zmeniť systém školských obvodov, aby táto zmena mohla nastať? 

 

                              Celú publikáciu si môžete stiahnúť tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards