Ako nezakopať rozpočtovú sekeru

Denník SME uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k balíčku rozpočtových opatrení. 

Ako nezakopať rozpočtovú sekeru

Martin Vlachynský, INESS: 

"Premiér s ministrom financií predstavili svoje rozpočtové „lego“. V pomere 59 : 41 v ňom predstavili zvýšenie daní a zníženie výdavkov. Zopakovali naivitu svojej viac ako 10 rokov starej práce. Niekedy v roku 2012 Ľudovít Ódor spoločne s Michalom Horváthom vydali text Ako zakopať rozpočtovú sekeru. Originál sa mi už nájsť nepodarilo, ale odkazy na ňu si môžete prečítať v našej vtedajšej reakcii „Dane ešte zvyšovať netreba“. „Sekera“ mala podobný príbeh ako „lego“: zvýšime dane, znížime výdavky a bude dobre. Rozdiel bol len v miere, keďže dnešná fiškálna situácia je podstatne horšia, ako bola v roku 2012. Dnes teda už vieme, že rozpočtovú sekeru sa nepodarilo zakopať, práve naopak, podarilo sa ju nabrúsiť. A to práve vďaka zvyšovaniu daní. V období 2012 – 2018 sme na rozlúčku s ministrom Petrom Kažimírom identifikovali „jeho“ 19 nových alebo zvýšených daní, neskôr sa pripojilo ešte zopár."

Celý komentár zo dňa 11.10.2023 si môžete prečítať tu.
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards