25-mimoriadna relácia: Richard Sulík

Richard Sulík sa vo svojom vystúpení pre TV Markíza odvolal na analytické výpočty, ktoré spravil INESS. 13.5.2018.

25-mimoriadna relácia: Richard Sulík

V rozhovore, ktorý bol miestami veľmi emotívny, bol spomenutý INESS a jeho analytická práca.

Michal Kovačič: “Dobre, tak poďme na ďalšiu tému, odvodový bonus. Vy tu máte aj ďalšie knižky s vašimi reformami, dlhodobo sa profilujete ako strana, ktorá vie čo chce robiť, vie, akým spôsobom chce meniť Slovensko. Na druhej strane ten váš odvodový bonus je pod pomerne slušnou paľbou rôznych ekonómov. Tu máme to koliesko vaše z roku 2010, asi si naňho pamätáte. Mimochodom toto 800-tisíc ľudí dostalo podľa toho, čo som zistil. A keď sa na to pozrieme, tak napríklad sa tam dočítame, že keď má rodina jedno dieťa, má príjem dajme tomu 700 a 800 eur, 1500 eur, tak by zarobila na vašom odvodom bonuse 167 eur a 66 centov.”

Richard Sulík: “Bola by zarobila v tom roku 2010, kedy sme to kolečko vydali, no tak vtedy to boli tieto výpočty. Viete, ono sa to mení. Keď napríklad vláda zavedie milionársku daň, alebo keď zvýši…”

Michal Kovačič: “To sa netýka ľudí, čo majú 1 500 euro príjem.”

Richard Sulík: “…keď zvýši nejakú sociálnu dávku, alebo materské, prídavky na deti atď. Skrátka, viete, tam je nejaká dynamika, keď dochádza k zmenám, tak samozrejme tie čísla, ktoré sa z nich odvíjajú, sa menia, ale pointa je taká, že takmer všetci pracujúci, v podstate všetci pracujúci si citeľne polepšia. Preto, lebo odvodový bonus výrazne znižuje odvody…”

Michal Kovačič: “Poďme sa pozrieť na tie veľké dopady. Vy ste povedali, že keď ľudia dostanú toto, tak nás to bude stáť 0 eur. Len sa zistilo, že vlastne celkom nie, pán Jánoš vypočítal, že ten dopad bude iný. Poďme sa pozrieť na tú diskusiu, ktorú ste s ním zažili za posledný týždeň.”

Richard Sulík: “Z iného zdroja sme si zobrali počet pracujúcich a ten sme dali príliš vysoko…”

Meno neuvedené: “Trošku ste to prekombinovali…”

Richard Sulík: “Prekombinovali sme to. Potom nás teda minulý rok v januári pán Jánoš na to upozornil, tak sme robili nové prepočty. Potom nám povedali sorry, sa tam vlúdila chybička a na to nás opäť upozornil pán Jánoš, druhýkrát ďakujem.”

Michal Kovačič: “Pán Sulík, vy to počítate roky rokúce, má to štvrtú verziu. Zistili sme, že 0 eur to nebude, hovorí sa o miliarde. Ako je toto možné?”

Richard Sulík: “No, po prvé. V 2010 roku, keď sme toto koliečko predložili, tak vtedy to 0 eur bolo, na základe čísel trochu starších z roku 2006, len ako som vám povedal, je dynamika nejaká v tom a sa to vyvíja. V roku 2014 sa vlúdila tá chybička, ktorú teraz o nej hovoril…”

Michal Kovačič: “Aby sme nehovorili úplne o chybičke, INEKO, ktoré je mimovládka, ktorú založil váš poslanec pán Jurzyca, tak vypočítalo, asi priznáte, že toto nie je nejaká ľavicová mimovládka vypočítalo, že tá chyba pred rokom bola 3 miliardy eur…”

Richard Sulík: “Nie, nie, nie…”

Michal Kovačič: “Vypočítalo to, ja som komunikoval so šéfom INEKO pánom Goliášom ešte dnes. Pred rokom to bolo 3 miliardy eur podľa INEKO.”

Richard Sulík: “Nie, pán Kovačič nie, nebolo to, máte zle informácie…”

Michal Kovačič: “Dnes som s ním komunikoval.”

Richard Sulík: “Máte zlé informácie.”

Michal Kovačič: “Dnes som s ním komunikoval a toto mám od neho informáciu. Pred rokom 3 miliardy, po tom, čo ste to prepočítali, je to miliarda.”

Richard Sulík: “No, každopádne, pri HDP, ktoré je asi 80, my sa bavíme približne o 1-percentnom deficite. 1-percentný deficit, to po prvé. A po druhé, akýkoľvek deficit, akékoľvek mínus, ktorý by odvodový bonus vyrobil, ide priamo ľuďom. Toto je najpoctivejší a najefektívnejší sociálny balíček, keď štát vyberie na odvodoch a dani menej preto, lebo toto ostane priamo ľuďom. A dokonca tým, ktorí tie odvody, a ktorí tie hodnoty vytvorili. Toto je poctivý sociálny balíček, čo tu ponúkame. A odvodový bonus by priniesol všetkým pracujúcim viac peňazí, pocítili by to priamo na svojich peňaženkách. Keď za tú cenu by mal byť nejaký drobný výpadok v štátnom rozpočte, povedzme 1 percento HDP, čo nebude…”

Michal Kovačič: “Miliarda eur.”

Richard Sulík: “Ale tak musíte to dať do pomeru, my sa nebavíme o… 1 percento HDP keby to spôsobilo výpadok, počúvajte, to je všetko v najlepšom poriadku. Tá pointa odvodového bonusu je úplne iná ako to, že či to teraz bude 300, alebo 500, ale ide o to, že výrazne znižujeme odvody, že pripravíme Slovensko na budúcnosť, kedy naše obyvateľstvo starne a rodí sa málo detí, že výrazne podporíme mladé rodiny s deťmi a, ako som už povedal, že všetci pracujúci budú mať viac. Toto je dôležité.”

Michal Kovačič: “Tak poďme sa pozrieť, ako výrazne podporíte. Takže poďme, pán Jánoš poprosil som ho, aby vypočítal pomerne jednoduché príklady. Takže človek, ktorý má hrubú mzdu 3-tisíc eur, tak by na tom zarobil 387 eur a 15 centov. Ktorý má 800 eur v hrubom, tak by na tom zarobil 48 eur a 48 centov. Vy ste hovorili o rodinách s deťmi. Keď sa pozrieme na človeka, ktorý zarába 800 eur v hrubom a má dve deti, tak by získal 28 eur a 50 centov.”

Richard Sulík: “No, už na tej diskusii, keď sme boli, pán Jánoš prezentoval nejaké čísla, ale keďže neprezentoval výpočty, ja s k ním neviem vyjadriť. A toto neviem vám povedať, ale ešte raz…”

Michal Kovačič: “Nech sa páči.”

Richard Sulík: “Ďakujem. Pán Kovačič, dôležité je, že je to viac. Keď máte tých bohatých ľudí, ono ich je veľmi málo, viete, preto samozrejme, tam to môže na jednotlivca vyjsť viac, najmä po tom, čo bola zavedená aj milionárska daň, aj znižovanie nezdaniteľného minima práve pre tých, čo majú vysoké príjmy. Ale tých ľudí, ktorí majú priemerné a podpriemerné príjmy, tých máte milióny. A všetkým týmto ľuďom my dokážeme zvýšiť mzdu, či už o 50, o 70, v niektorých prípadoch možno o 30 eur. Toto je obrovský prínos pre tých ľudí. 70 percent všetkého toho, čo je celkové navýšenie miezd, ide ľuďom s priemernými a podpriemernými mzdami, 70 percent z celkového…”

Richard Sulík: “Ak je to dobre vypočítané.”

Richard Sulík: “Áno. No však ale tie prepočty my teraz ideme znovu robiť za minulý rok…”

Michal Kovačič: “Viete, vy ste rozdali 800-tisíc takýchto koliesok.”

Richard Sulík: “Pán Kovačič, v 2010 roku, kedy sme toto rozdali, toto sedelo na cent presne. Odvtedy sa doba zmenila. Ona sa vyvíja. Ale poďme as baviť o tom, že kto tu ešte niečo iné predložil. Viete, vy ma tu skúšate ako na hodine matematiky, ale žiadna iná strana nepredložila ani len náznakom nejakú reformu odvodovo-sociálneho systému a to, že náš odvodovo-sociálny systém musíme reformovať, na tom sa zhodnú prakticky všetci. Nikto iný nič nepredložil, my tu poctivo sme niečo predložili, upravujeme to priebežne, diskutujeme o tom, toto by som tiež odporučil zohľadniť.”

Michal Kovačič: “Pán Sulík, ja vás neskúšam, ja sa bavím o vašich údajoch, ktoré roky-rokúce počítate. Vy ste strana, ktorá dostala od štátu 7,5 milióna, môžete si najať kohokoľvek, aby vám to prepočítal. Stalo sa, že sa na to pozrel ekonóm, ktorý to robí ako hobby popri zamestnaní a zistil, že tam máte miliardovú sekeru.”

Richard Sulík: “Na tých číslach, z roku 2014, to sme odvtedy už niekoľkokrát korigovali, áno, je pravda, že sme aj z Inštitútu finančnej politiky minulý rok dostali nesprávne čísla. Viete, to je vis maior, ja neovplyvním všetko, ale tá podstata je, že SaS ako jediná strana vôbec dala nejaký návrh, všetci ostatní sa tvária, že nič sa nedeje, že netreba nič riešiť…”

Michal Kovačič: “Pán Sulík, návrh s miliardovou chybou. Ide o to, že pán Jánoš je človek, ktorý to robí popri zamestnaní. To je taký problém pre vašu stranu a vás ako experta na to si nájsť ľudí, ktorí detekujú takúto chybu? Za miliardu?”

Richard Sulík: "Nakoniec inštitút INESS sme poverili my za stranícke peniaze, aby robil výpočty. My sa nebránime žiadnym iným výpočtom. Ale my sa tu bavíme o príliš veľkých detailoch…"

Michal Kovačič: “To nie je detail miliarda eur.”

Richard Sulík: “Pán Kovačič, podstata je tá, že zásadným spôsobom reformujeme odvodový sociálny systém. Ako jediná strana niečo navrhujeme, ako jediná.”

Michal Kovačič: “Aby ľudia vedeli, lebo toto je A, ale B je, že vy zároveň hovoríte, že z týchto 28 eur, alebo 48 eur si ľudia majú odložiť, pretože budú mať výrazne nižší dôchodok z prvého piliera. Poďme sa pozrieť na vaše konštatovanie, a potom môže reagovať.”

Richard Sulík: “My tie odvody dávame na polovicu, ale potom nečakajte rovnakú náhradu? Ale ten človek má oveľa viac peňazí po celý svoj pracovný život. Oni sa budú vedieť aj z tých svojich príjmov lepšie zabezpečiť.”

Michal Kovačič: “Pán Sulík, ako by ste vedeli z 28 eur si našetriť nejak špeciálne viac peňazí na dôchodok? Koľko peňazí potrebujete na to, aby ste to dokázali?”

Richard Sulík: “Pán Kovačič, tie čísla, ktoré ste prezentovali, sú už po tom, čo boli odložené peniaze do druhého piliera. To už je potom. Trochu tu dochádza k miešaniu hrušiek a jabĺk.”

Michal Kovačič: “Ten odvod sa ale nemení. Odvody vy počítate 5 percent do druhého piliera.”

Richard Sulík: “No však ale to už je ale zohľadnené. To už tam bolo zohľadnené.”

Michal Kovačič: “No ale ten odvod máme aj dnes.”

Richard Sulík: “No tak potom…”

Michal Kovačič: “Toto je vaša zmena. Čiže ľudia majú počítať s tým, že dostanú 120-eurový dôchodok…”

Richard Sulík: “Ja budem s vami veľmi rád diskutovať v kľude, pripravím si všetky čísla, povedzte mi nabudúce, ja si to pozriem, ja sa budem k tomu vedieť vyjadriť, ja si ich pozriem…”

Michal Kovačič: “Vy ste v tej diskusii dostali podobný príklad, že čo s človekom, ktorému ostane 40 eur, že či si z toho dokáže odložiť na ten dôchodok.”

Richard Sulík: “Ale to už bude po tom, čo si odložil na ten dôchodok ten nárast príjmov, ktorý ste prezentovali.”

Michal Kovačič: “Nie, nie, tak ste to neprezentovali na tej dvojhodinovej diskusii, ja som si to pozrel dvakrát.”

Richard Sulík: “Zahltávame sa tu v detailoch, uniká podstata veci…”

Michal Kovačič: “Toto je dôležitý detail.”

Richard Sulík: “Uniká podstata veci, pán Kovačič. Podstata veci je taká, že musíme meniť náš dôchodkový systém. Musíme. Inak nás privedie do takých obrovských dlhov, ako bolo Grécko.”

Michal Kovačič: “…spôsobom. Viete, lebo my si pamätáme, že Radičová, Mikloš, Most, KDH to odmietli, takže či to nie je o tom…”

Richard Sulík: “To nie je pravda, že to odmietli. V 2010 roku sa to dostalo do programového vyhlásenia vlády. Oni to neodmietli, tam to bolo v programovom vyhlásení vlády je napísané…”

Michal Kovačič: “Nič z toho sa nezaviedlo.”

Richard Sulík: “No tak preto, lebo tá vláda nevládla celé obdobie…”

Michal Kovačič: “Ale nebol plán to zaviesť.”

Richard Sulík: “Pán Kovačič, prosím vás pekne, však to už prešlo prvým čítaním, tie technické prípravy už prešli prvým čítaním, si to naštudujte, prosím vás pekne. Vy tu silou-mocou vyťahujete mi nejaké veci, ktoré vôbec nie sú podstatné…”

Michal Kovačič: “Ivan Mikloš bol proti tomu.”

Richard Sulík: “Tieto veci nie sú podstatné z pohľadu toho, že my musíme reformovať náš dôchodkový systém. SaS ako jediná poctivá strana vôbec niečo predložila. Tá problematika je veľmi ťažká. Ona je veľmi ťažká, však netvrdím, že svet gombička. Ale my sa k tomu poctivo staviame, je to Jedna z našich ôsmich priorít a prinesie ľuďom viac peňazí do ich peňaženiek. Toto je podstatné.”

Michal Kovačič: “28 eur.”

Richard Sulík: “No, môžete zosmiešňovať čokoľvek. Áno, bez problémov, čokoľvek sa dá zosmiešniť…”

Michal Kovačič: “Ja to nezosmiešňujem. Ak si má z toho odložiť človek na dôchodok, tak to vyzerá, že to je nula…”

Richard Sulík: “To už je potom, čo si odložil.”

Michal Kovačič: “Ľudia s 3-tisícovými príjmami…”

Richard Sulík: “To už je potom, čo si odložil, pán Kovačič. Potom, čo si odložil na ten dôchodok má 28 eur…”

Michal Kovačič: “Dobre, ešte sa o tom bude veľa diskutovať. Poďme sa ešte pozrieť na to, ako vy ste zladení v strane. Vy sa chválite, že toto malo priniesť. Teda náklady nula, veľké príjmy pre ľudí…”

Richard Sulík: “V 2010 roku, kedy sme to prezentovali, áno.”

Michal Kovačič: “A zároveň, že to extrémne zjednoduší náš veľmi zložitý sociálny systém, poškrtáte rôzne príspevky a dávky…”

Richard Sulík: “Áno.”

Michal Kovačič: “Vrátane jedného príspevku, o ktorom vaša pani Nicholsonová v roku 2016 skonštatovala - predstavte si, že tento sociálny štát prispieva každému na pohreb 79 eur, tá almužna od štátu nezávisle od príjmu, je takto zle nastavená už roky, ale ak to niekto čo i len tuší, ozaj by nemal brať do úst sociálny štát. Pani Nicholsonovej sa nepáči, že je to len 79 eur a vy to idete škrtnúť.”

Richard Sulík: “No, my hovoríme, viete čo, nie, my to ideme nahradiť. My hovoríme, že nedávajme ľuďom peniaze, ktoré budú mať, že každá jedna položka bude mať tú svoju visačku, že povieme, tieto peniaze smieš použiť iba na pohreb, na nič iné. Tieto peniaze smieš použiť iba na, ja neviem, na rekonštrukcii kúpeľne, na nič iné atď. My hovoríme, dajme tým ľuďom celkovo viac peňazí a dôverujme im, že budú vedieť s nimi naložiť najlepšie, ako vedia.”

Michal Kovačič: “28 eur.”

Richard Sulík: “Pán Kovačič, vy to tu úplne zbytočne zakaždým zosmiešňujete…”

Michal Kovačič: “Ja nič nezosmiešňujem, v tom koliesku boli úplne iné sumy a toto sú aktuálne prepočty.”

Richard Sulík: “My sme predložili poctivý návrh reformy, ja sa nevyhýbam vôbec žiadnej debate. Bol som tam s pánom Jánošom dve hodiny. Ja si myslím, že som vysvetlil všetky jeho výhrady, ak chcete, si ho môžete pozrieť, ktokoľvek si môže tú debatu pozrieť. Komunikujem cez maily, kľudne zvolám ešte ďalšiu aj ďalšiu konferenciu, ale podstata je tá, že SaS ako jediná strana si stanovila osem priorít, ku každej priorite sme predstavili naše reformné dielo a ideme s kožou na trh. Tu je našich všetkých osem priorít zhrnutých, je tam odvodový bonus medzi nimi a toto…”

Michal Kovačič: “Je to prepočítané spoľahlivo?”

Richard Sulík: “..,budeme robiť a ak nám občania dajú dôveru a prevezmeme zodpovednosť za Slovensko my. Ktorá strana v histórii Slovenska predložila stovky konkrétnych návrhov, čo chce s krajinou robiť. Ktorá iná strana? Povedzte mi?”

Michal Kovačič: “Je to prepočítané spoľahlivo?”

Richard Sulík: “Je to prepočítané. To, čo tam prepočítané má byť, prepočítané je, áno.”

Michal Kovačič: “Keby toto urobila nejaká koaličná strana, že sa sekne o miliardu, tak by ste ju asi kritizovali.”

Richard Sulík: “Pozrite, no tak nech najprv niečo urobia.”

Michal Kovačič, TV Markíza, 13.05.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards