Objem právnych predpisov EÚ sa od prijatia Lisabonskej zmluvy zdvojnásobil

Od prijatia Maastrichtskej zmluvy (od 1. januára 1994 do 1. januára 2024) sa počet právnych predpisov EÚ zvýšil o 729 percent a od prijatia Lisabonskej zmluvy (od 1. januára 2010 do 1. januára 2024) o 101 percent. Túto infláciu právnych predpisov predstavujú najmä nariadenia EÚ.

Objem právnych predpisov EÚ sa od prijatia Lisabonskej zmluvy zdvojnásobil

Napriek tomu, že Komisia von der Leyenovej tvrdila, že zjednoduší existujúce právne predpisy a zníži zbytočné regulačné náklady, dohliadala na výrazný nárast regulačnej činnosti; objem právnych predpisov v legislatívnych aktoch EÚ sa od 1. januára 2020 zvýšil o 14 %.

V Dánsku bolo viac ako šesť z desiatich platných nariadení zavedených EÚ, a to buď priamo prostredníctvom nariadení EÚ, alebo nepriamo prostredníctvom smerníc EÚ.

Za posledných 35 rokov sa objem predpisov v Dánsku zvýšil o 26,7 milióna slov (315 percent) - z 8,5 milióna slov v roku 1989 na 35,2 milióna slov v roku 2024 - a právne predpisy EÚ z toho predstavujú približne 19,3 milióna slov.

Výrazný nárast regulácie prostredníctvom smerníc a nariadení EÚ však nezaznamenal zodpovedajúci pokles regulácie pochádzajúcej z dánskeho parlamentu.

Bez ohľadu na to nemožno vyvodiť záver, že bez EÚ by bolo nevyhnutne menej regulácií, národní politici by pravdepodobne túto oblasť regulovali sami aj bez EÚ.

Zdroj: CEPOS' Regulačná databáza založená na Retsinfo.dk a EUR-LEX

Poznámka: V súpise je uvedený počet slov v pôvodných aktoch (hlavných aktoch) a v neskorších aktoch konsolidácie. Z inventúry sú vylúčené úkony označené ako ,,Netýka sa jazyka vášho používateľského rozhrania" (dánčina)

 

Čítať viac tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards